FOTBAL  »  NATIONALA  »  LAUDE

Marius Lăcătuș și-a găsit urmașul la naționala României: „Sper să mă depășească!”

Marius Lăcătuș, în studioul GSP
Marius Lăcătuș, în studioul GSP

Articol de - Publicat vineri, 10 octombrie 2025 23:13 / Actualizat vineri, 10 octombrie 2025 23:21

Fostul internațional român Marius Lăcătuș (61 de ani) a văzut amicalul România - Republica Moldova, scor 2-1, și a avut cuvinte de laudă la adresa unui internațional român, despre care a recunoscut că s-ar bucura să îi calce pe urme.

Remarcatul lui Lăcătuș a fost Alex Dobre, jucătorul celor de la Rapid, care a fost introdus de selecționerul Mircea Lucescu pe teren în minutul 58, în locul lui Ștefan Baiaram, care a debutat joi seara la prima echipă a României.

Lăcătuș a lăudat decizia selecționerului de a trimite pe teren și jucătorii tineri în meciul-test cu reprezentativa de peste Prut, considerând că au arătat foarte bine în acest meci, dar că vor avea șanse mici să mai prindă minute în meciul cu Austria, extrem de important în drumul spre barajul de la Cupa Mondială din 2026.

  • România - Austria, în preliminariile Campionatului Mondial din 2026, se joacă duminică, 12 octombrie, de la ora 21:45. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro și la TV pe Antena 1

Alex Dobre, remarcatul lui Marius Lăcătuș, după România - Moldova

„O să fiu un pic Gică Contra. Mie chiar mi-au plăcut. Am văzut disponibilitate la efort, am văzut agresivitate, iar pe faza defensivă au fost foarte organizați.

Nu le-au dat multe spații adversarilor. Au avut o circulație bună a balonului. Dar da, așa e, nu am avut multe foarte multe ocazii clare. Nu există un singur jucător care să nu fi făcut aceste lucruri.

Mi-aș dori ca Dobre să îmi calce pe urme și chiar să mă depășească! Șansele lor de a juca în meciul de duminică sunt foarte mici.

Ianis și Moruțan au mai fost în primul 11, iar la meciul cu Moldova au tras tare pentru a fi în mare formă pentru meciul cu Austria”, a spus fostul internațional român vineri seara, la emisiunea „Digi Sport Special”.

Vladimir Screciu, Louis Munteanu, Lisav Eissat și Virgiliu Postolachi în România - Moldova, imagini de meci // foto: Ionuț Iordache (GSP)
România - Moldova, imagini de meci // foto: Ionuț Iordache (GSP)
Ianis Hagi în România - Moldova, imagini de meci // foto: Ionuț Iordache (GSP)
Louis Munteanu în România - Moldova, imagini de meci // foto: Ionuț Iordache (GSP)
Ștefan Baiaram, Ianis Hagi, Screciu și Louis Munteanu în România - Moldova, imagini de meci // foto: Ionuț Iordache (GSP)
+31 FOTO

  • Alex Dobre are 5 meciuri la prima reprezentativă a României. A debutat la echipa mare în martie 2023, cu Andorra, în preliminariile Euro 2024, când a prins minute și cu Belarus;

  • A jucat de fiecare dată cel puțin 30 de minute în ultimele trei meciuri ale României, cu Canada, Cipru și Republica Moldova;

  • Este cotat de site-ul de specialitate Transfermarkt la 3,2 milioane de euro

Clasamentul în grupa României

Citește și:
Campionul european era să o „comită” cu partenera » Gluma făcută chiar de aniversare
Campionate
Campionul european era să o „comită” cu partenera » Gluma făcută chiar de aniversare
Derapaj suburban al unui fost jucător la adresa lui Marius Șumudică: „Se purta ca un schizofrenic! Ne povestea cum se descurcă el cu soția lui”
Superliga
Derapaj suburban al unui fost jucător la adresa lui Marius Șumudică: „Se purta ca un schizofrenic! Ne povestea cum se descurcă el cu soția lui”
Lucescu a făcut praf doi „tricolori”, apoi s-a enervat și a plecat din conferință: „Mă tot frecați! Nici măcar nu l-am mai văzut”
Nationala
Lucescu a făcut praf doi „tricolori”, apoi s-a enervat și a plecat din conferință: „Mă tot frecați! Nici măcar nu l-am mai văzut”
A dezvăluit motivul pentru care a divorțat de fostul fotbalist: „Face parte din 0,01% din populație cu această «problemă»”
Stiri extrasport
A dezvăluit motivul pentru care a divorțat de fostul fotbalist: „Face parte din 0,01% din populație cu această «problemă»”
PREMIERĂ Ansamblu major în zonă fierbinte a Bucureștiului. Turnuri de 25 etaje, în pregătire
Profit.ro
PREMIERĂ Ansamblu major în zonă fierbinte a Bucureștiului. Turnuri de 25 etaje, în pregătire
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Scandal de proporții în Bosnia: „Interziceți românii pe stadion! Escortați-i afară din țară!” » De vină e un banner scandalos

Furtună în Iran! Un clip apărut pe internet „fără voia fotbalistului” a pornit o anchetă pentru „încălcarea moralității publice” » Imaginile sunt acum pe tot internetul


Comentarii (3)
AdiOvi
AdiOvi  •  11 Octombrie 2025, 08:28

Pe Mariu îi încearcă modestia acum. Din desculții din generatia asta şi mă tem că multe alte generații nu se mai naşte un Lăcătuş.

Mondo70
Mondo70  •  11 Octombrie 2025, 03:41

Bai Laca ce facem, zi si ceva si de Ianis ca se supara Luce, si Hagi.

Vitoria_Lipan_Setubal
Vitoria_Lipan_Setubal  •  10 Octombrie 2025, 23:49

Dobre ii calca pe urme lui Lacatus doar la injuraturi, la fotbal nu se pune problema.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează