FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U19

Reacție din partea FRF după ce România a avut un parcurs de coșmar la EURO U19: „Mi se pare stupid să iei gol așa”

Mihai Stoichiță (68 de ani), directorul tehnic al FRF, a comentat parcursul reprezentativei U19 a României la Campionatul European. Egala Slovaciei astăzi, scor 0-0, România a terminat pe ultimul loc în grupa A.

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 iunie 2022 21:57 / Actualizat vineri, 24 iunie 2022 22:18

Mihai Stoichiță (68 de ani), directorul tehnic al FRF, a comentat parcursul reprezentativei U19 a României la Campionatul European. Învinsă astăzi de Slovacia, scor 0-1, România a terminat pe ultimul loc în grupa A.

România U19 avea nevoie de un egal pentru a termina grupa A de la Europeanul U19 pe locul 3. Un loc care asigură prezența la barajul pentru calficarea la Campionatul Mondial U20 din 2023.

Numai că prestația „elevilor” lui Adrian Văsâi nu a fost la înălțime. Slovacii au învins cu un gol înscris în minutul 90+5.

UTA era condusă cu 1-0 în minutul 67, apoi a ieșit la rampă Virgiliu Postolachi » Gol fabulos și rezultat neverosimil
UTA

Mihai Stoichiță, după România - Slovacia la EURO U19: „Fotbalul e nedrept uneori”

„Asta e situaţia. Să iei gol aşa mi se pare stupid. Este o generaţie bună, zic eu, dar din păcate uite ce se întâmplă.

Am ratat multe ocazii, am dezvoltat, dar uneori fotbalul e nedrept. Ar fi fost o mare realizare pentru ei să meargă la baraj, un punct pshologic pentru viitorul lor.

Păcat, era o mare ocazie să facă o performanţă care ar fi intrat în istorie”, a declarat Stoichiță la Orange Sport.

10-25a fost raportul ocaziilor în România - Slovacia, 7-7 la șuturi pe poartă

Le-am spus să încerce să ia tot ce li se oferă, să nu se mulțumească cu puțin.

Popa este un portar de viitor, dar nu numai el, interesanți sunt şi Rareş Ilie, Coubiş.

- Mihai Stoichiță

Despre stoperul Botond Gergely, Stoichiță spune că acesta va merge la o formație din Ungaria, fără a o numi. Sezonul trecut, fundașul în vârstă de 19 ani, cu dublă-cetățenie, română și maghiară, a evoluat la Csikszereda.

Greșeală împotriva României la „decisivul” cu Slovacia » Semnalizare eronată într-o fază iminentă de gol
ROMÂNIA U19
România - Slovacia 0-1 la EURO U19 » Ce decepție! „Tricolorii” clachează în minutul 90+5 și ratează barajul pentru Mondialul U20