FOTBAL  »  NATIONALA  »  SELECȚIONER

MM Stoica pariază pe un singur nume în locul lui Lucescu: „Doar el poate salva ce ar mai fi de salvat”

MM Stoica, în studioul Prima Sport
MM Stoica, în studioul Prima Sport

Articol de - Publicat duminica, 29 martie 2026 22:34 / Actualizat duminica, 29 martie 2026 22:54

Mihai Stoica (60 de ani), președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, a vorbit despre următorul selecționer care ar putea reda naționalei rezultatele pierdute, dar și despre actuala generație a „tricolorilor”.

Cu Mircea Lucescu la final de mandat, oficialul campioanei României crede că doar Gică Hagi poate oferi echipei naționale un impuls real și motivațional.

MM Stoica îl vrea pe Hagi la echipa națională: „Doar el mai poate salva”

„Oricine va veni la echipa națională va avea o misiune dificilă. Dacă cineva poate scoate mai mult și poate oferi, cel puțin, un discurs motivațional înainte de meciuri, această persoană este Gică Hagi. Doar el poate salva ce ar mai fi de salvat”, a spus Stoica, pentru fanatik.ro.

În final, Stoica a revenit asupra conceptului de „Generația de suflet”, subliniind că, în opinia lui, exprimarea are un ton prea lacrimogen și melodramatic pentru realitatea echipei și a fotbalului românesc:

„Mi s-a părut un slogan corporatist cel cu «Generația de suflet». Așa se manifestă bătrânețea la mine: mă lasă fizicul să urc scările până la tine, dar îmi dă la căpățână cu lucrurile acestea. Limbajul acesta corporatist… Mi s-a părut o chestie melodramatică cea cu «Generația de suflet». Sintagma «Generația de suflet» îmi sună lacrimogen”.

MM Stoica pariază pe un singur nume în locul lui Lucescu: „Doar el poate salva ce ar mai fi de salvat”
Gică Hagi, tot mai aproape de a deveni selecționer // Foto: Imago Images

Gheorghe Hagi, tot mai aproape de echipa națională

După ce Mircea Lucescu a ratat calificarea la Mondial și a întâmpinat probleme de sănătate, numele lui Gică Hagi a început să fie tot mai des vehiculat, mai ales că acesta a cedat acțiunile majoritare de la Farul Constanța, păstrând doar 10%.

„Regele” a avut un mandat scurt de selecționer în 2001. Ca jucător, Hagi a adunat 124 de selecții și a marcat 35 de goluri, fiind golgheterul all-time alături de Adrian Mutu. A participat la șase turnee finale între 1984 și 2000, ajungând până în sferturile de finală ale Mondialului din 1994.

Citește și:
Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”
Special
Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”
„De-asta m-am supărat atât de tare” » De pe patul de spital, Mircea Lucescu rememorează ce s-a întâmplat înainte și după leșin: „Gata, s-a terminat”
Nationala
„De-asta m-am supărat atât de tare” » De pe patul de spital, Mircea Lucescu rememorează ce s-a întâmplat înainte și după leșin: „Gata, s-a terminat”
DUR! Ionuț Lupescu i-a răspuns acum lui Burleanu: „Întrebarea mea pentru el este următoarea”
Superliga
DUR! Ionuț Lupescu i-a răspuns acum lui Burleanu: „Întrebarea mea pentru el este următoarea”
Cătălin Cîrjan a făcut marele pas, profitând de pauza competițională: „Te căsătorești cu mine?”
Superliga
Cătălin Cîrjan a făcut marele pas, profitând de pauza competițională: „Te căsătorești cu mine?”
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Profit.ro
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (15)
unuldepestrada
unuldepestrada  •  29 Martie 2026, 23:48
Postat de Mario.86 pe 29 Martie 2026, 23:18

Aiureli si interese ! Ce sa faca Hagi ! ? Sa continuam cu nepotismele,convocari pe interese ? Nici macar nu este un bun antrenor ! Singurii antrenori romani care ar putea face ceva, sunt Petrescu, Lucescu Jr, si Olaroiu ! Doi dintre ei nu vin ptr ca primesc saci de bani prin strainatate ! In aceste conditii, solutia ramane un antrenor strain ...care sa nu asculte de nimeni, la care nimeni sa nu aiba influenta pentru a controla convocarile! Si mai ales...care sa le spuna jucatorilor : CARE NU VREI SA VII, NU TE CHEM ! C a m am saturat de jucatori care vin din obligatie sau din interes

Cine iti citeste comentariul crede ca e o adevarata mafie la nivelul convocarilor cand toti va certati care e mai potrivit ca rezerva de fundas dreapta si stanga. Atat! 2 accidentari si vedem ca nu mai avem deloc atacanti decat in play-out. Jucatorii tot astia sunt chiar daca vine altcineva, poate mai intra Coubis sau Borza pe teren. Avem nevoie de antrenor modern, cu alta mentalitate care e la curent cu ce se joaca acum la nivel inalt. Toti antrenorii romani au idei invechite, dovada ca unul nu a ajuns prin Vest. Lucescu sta la greci si bate pasul pe loc, Edi s-a dus si s-a intors de la polonezi, ce e in liga 1 nici nu conteaza.

ovina2024
ovina2024  •  29 Martie 2026, 23:41

Cu rejele tot inainte/ Ca pionierii de pe vremuri/ Sa prindem alt baraj sunt temeri/ Ultimul loc ne-asteapta cuminte !

La_Lilieci
La_Lilieci  •  29 Martie 2026, 23:40

Cea mai bună soluție ar fi un antrenor străin, atât de România cât și de fotbalul românesc. Măcar ar face o selecție bazată strict pe meritocrație. Dar să fie un antrenor in activitate și cu experiență la cel puțin o altă echipa națională, nu cum a fost Daum.

Vezi toate comentariile (15)
Comentează