FOTBAL  »  NATIONALA  »  FIORENTINA

Mutu, în faţa celui de-al 100-lea joc în Serie A pentru Fiorentina

Articol de GSP - Publicat joi, 10 februarie 2011 00:00 / Actualizat joi, 10 februarie 2011 17:38

Adrian Mutu are şansa de a bifa meciul cu numărul 100 în Italia pentru Fiorentina, dacă va fi folosit în meciul de duminică, cu Palermo. Presa din Peinsulă susţine că antrenorul Sinisa Mihajlovici vrea să dea un suflu nou compartimentului ofensiv prin titularizarea "Briliantului", alături de Gilardino.

Până acum, Mutu a jucat de 130 de ori în toate competiţiile pentru gruparea viola şi a înscris 66 de goluri. Românul este al cincilea marcator din toate timpurile pentru Fiorentina, după Batistuta, Hamrin, Montuori şi Antognoni.

Dacă va fi introdus din primul minut în meciul cu Palermo, Adrian Mutu va bifa prima partidă ca titular după o pauză de trei luni.

Adrian Mutu a fost reprimit săptămîna trecută la antrenamentele echipei, după o lună în care a fost exclus din lot din cauza comportamentului la adresa conducerii. "Briliantul" a fost folosit în meciul cu Parma numai în ultimele 15 minute ale partidei, dar prestaţia sa a fost lăudată de specialiştii italieni. Presa din Italia anunţă chiar că românul va fi titular în meciul cu Palermo, de duminică.