FOTBAL  »  NATIONALA  »  SLOVACIA U21 - ROMÂNIA U21

Naţionala de tineret a învins Slovacia cu 2-0 şi păstrează încă şanse de calificare la Euro

Naţionala U21 are nevoie de o victorie în meciul cu Slovacia

Articol de GSP - Publicat vineri, 01 iunie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 01 iunie 2012 22:22

"Tricolorii" U21 au obţinut în această seară o victorie importantă în faţa Slovaciei, scor 2-0.

România era obligată să cîştige partida pentru a mai păstra şanse la locul doi. Golurile au venit însă abia pe final de meci, Enache deschizînd scorul în minutul 71, pentru ca Dobre să închidă tabelă opt minute mai tîrziu.

"Tricolorii mici" ocupă locul 3 în grupă cu 8 puncte, la şapte distanţă de Franţa şi la unul de Slovacia. Contracandidatele României au însă un meci mai puţin.

La turneul final merge locul 1 şi cele mai bine patru echipe clasate pe locul 2 în cele 10 serii preliminare. Meciul retur cu Slovacia e programat marţi, de la ora 18:00, la Mogoşoaia.

SLOVACIA
: Bajza - Gyömber, Kiss, Greguš, Štetina, Mak, Mikovič, Šimonek, Holúbek, Mazáň, Mészáros
Rezerve: Šulla, Štefánik, Paur, Košút, Lalkovič, Guba, Habánek
Antrenor: Ivan Galád

ROMÂNIA: Lazar - Creţu, Muth, Beţa, Cioranu, Ad. Popa, Stoian, L. Filip, Dobre, Răduţ (cpt), Enache
Rezerve: Pena, Ţepeş, I. Rada II, Anton, Coşereanu, Nistor, S. Buş
Antrenor: Emil Săndoi

Arbitru: Antti Munukka (Finlanda)
Asistenţi: Jan-Peter Aravirta, Jukka Honkanen (ambii Finlanda)