FOTBAL  »  NATIONALA  »  SELECȚIONER

Numirea lui Hagi la națională, în linie dreaptă! Comitetul Executiv se reunește azi, Răzvan Burleanu face declarații la ora 16:00!

Gheorghe Hagi la 61 de ani, fotomontaj: Diana Vasilescu / GSP +6   FOTO
Gheorghe Hagi la 61 de ani, fotomontaj: Diana Vasilescu / GSP

Articol de , - Publicat joi, 16 aprilie 2026, 10:57 / Actualizat joi, 16 aprilie 2026 11:43

Comitetul Executiv al FRF se reunește astăzi, 16 aprilie, în jurul orei 12:00, pentru a definitiva formalitățile privind numirea lui Gheorghe Hagi la cârma echipei naționale. La ora 16:00, președintele Federației, Răzvan Burleanu, va susține declarații de presă pe acest subiect. Rămâi pe GSP.ro pentru ultimele noutăți de la Casa Fotbalului.

Reprogramat din cauza decesului lui Mircea Lucescu, Comitetul Executiv al FRF se reunește azi, la sediul Federației, în ceea ce se presupune a fi o simplă formalitate. Gică Hagi, principala variantă a Comisiei Tehnice, urmează să devină noul selecționer al României.

Pe 8 aprilie, propunerile trebuiau prezentate Comitetului Executiv al FRF. CEx-ul a fost amânat însă după decesul lui Mircea Lucescu de marți, 7 aprilie. Atunci, FRF a anunțat că „suspendă pe o perioadă nedeterminată procesul”.

Doar o formalitate! Gică Hagi va fi noul selcționer

În cadrul acestei întâlniri, președintele Federației, Răzvan Burleanu, este mandatat să poarte negocierile cu candidatul final, adică Gheorghe Hagi.

De fapt, Comitetul Executiv de joi reprezintă doar o formalitate. Răzvan Burleanu a hotărât să-l angajeze cu mult timp în urmă pe Gică Hagi.

Au mai fost propus și alte nume în Comisia Tehnică: Edi Iordănescu, Daniel Pancu, Mirel Rădoi, Răzvan Lucescu, Cosmin Olăroiu, Adrian Mutu.

Hagi va reveni pe banca „tricolorilor” după un sfert de secol. Au trecut nu mai puțin de 25 de ani de când Gică Hagi devenea selecționerul României (2001), un mandat scurt, marcat de barajul pentru Mondial pierdut în fața Sloveniei. De atunci, „Regele” a antrenat 5 echipe de club: Bursaspor, Galatasaray, Poli Timișoara, FCSB, Viitorul/Farul.

Răzvan Burleanu și Gheorghe Hagi vor colabora în premieră / FOTO: Cristi Preda (GSP)
Răzvan Burleanu și Gheorghe Hagi vor colabora în premieră / FOTO: Cristi Preda (GSP)
Răzvan Burleanu și Gheorghe Hagi vor colabora în premieră / FOTO: Cristi Preda (GSP)
Răzvan Burleanu și Gheorghe Hagi vor colabora în premieră / FOTO: Cristi Preda (GSP)
Gică Hagi și Răzvan Burleanu / FOTO: Imago
+1 FOTO

Deși se zvonise că numirea lui Hagi nu-i o certitudine, cel desemnat având unele pretenții mai greu de îndeplinit, instalarea se va oficializa. Într-o scurtă convorbire avută zilele trecute, Hagi mi-a confirmat că va accepta oferta federală. Rezumând, mi-a explicat că, fiind vorba despre interesul și reprezentarea fotbalului românesc, n-are cum să refuze. Poziție logică, de înțeles. Chiar dacă, firește, vor rămâne câteva aspecte de negociat.

- Ovidiu Ioanițoaia, director Gazeta Sporturilor

Oficial, protocolul urmat de FRF presupune:

  • „propunerile Comisiei Tehnice vor fi înaintate Comitetului Executiv, iar membrii acestuia vor vota persoana (sau persoanele) cu care se vor demara negocierile, stabilind, totodată, prin vot, coordonatele financiare și condițiile contractuale;

  • ulterior, după primirea mandatului, președintele FRF va purta negocierile finale cu candidatul sau candidații selectați;

  • anunțul oficial și prezentarea noului selecționer al echipei naționale vor avea loc imediat după semnarea documentelor contractuale, în cadrul unei conferințe de presă a cărei dată o vom comunica pe canalele FRF”.

Cine face parte din Comitetul Executiv:

  • Răzvan Burleanu - președinte FRF;
  • Gino Iorgulescu - prim-vicepreședinte FRF;
  • Cristian Petrean - vicepreședinte FRF, reprezentant al fotbalului amator;
  • Valeriu Argăseală și Alexandru Meszar – reprezentanți ai cluburilor din Liga 1;
  • Bogdan Bălănescu și Cristi Tănase - reprezentanți ai cluburilor din Liga a 2-a;
  • Mihai Dăscălescu și Florin Spînu - reprezentanți ai cluburilor din Liga a 3-a;
  • Alin Cioban - reprezentant al fotbalului feminin;
  • Cristian Vornicu - reprezentant al fotbalului în sală;
  • Cătălin Cighir - reprezentant al cluburilor cu activitate exclusivă de copii și juniori;
  • Emilian Hulubei - președintele sindicatului fotbaliștilor;
  • Kyros Vassaras - președinte CCA;
  • Mihai Stoichiță – președinte Comisia Tehnică FRF.
Citește și:
Lovitură pe piața auto » Rivalul Dacia ajunge în premieră în Europa! E al doilea cel mai vândut model la nivel global
Noutati auto
Lovitură pe piața auto » Rivalul Dacia ajunge în premieră în Europa! E al doilea cel mai vândut model la nivel global
„Camavinga este un prost! Știți ce ar fi trebuit să-i facă jucătorii?” » L-a făcut praf, după eliminarea lui Real Madrid
Liga Campionilor
„Camavinga este un prost! Știți ce ar fi trebuit să-i facă jucătorii?” » L-a făcut praf, după eliminarea lui Real Madrid
Nu s-a văzut la TV! Carvajal s-a răstit la el și l-a arătat cu degetul, direct pe teren: „E din vina ta de c***t!””
Liga Campionilor
Nu s-a văzut la TV! Carvajal s-a răstit la el și l-a arătat cu degetul, direct pe teren: „E din vina ta de c***t!””
Florentino Perez a năvălit furios în vestiarul Realului, a scos un jucător afară și și-a vărsat furia pe vedete: „Tu ieși, nu privi și nu asculta ce se va întâmpla acum”
Liga Campionilor
Florentino Perez a năvălit furios în vestiarul Realului, a scos un jucător afară și și-a vărsat furia pe vedete: „Tu ieși, nu privi și nu asculta ce se va întâmpla acum”
FOTO SURPRIZĂ Fabrică-emblemă a regimului comunist, gata să fie vândută
Profit.ro
FOTO SURPRIZĂ Fabrică-emblemă a regimului comunist, gata să fie vândută
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Una dintre cele mai frumoase sportive” din România are o poveste cutremurătoare: „Cum să îmi fie rușine?!”

Ministrul Cătălin Predoiu, decizie istorică: „Vom numi viitorul stadion «Dinamo - Mircea Lucescu»”


Comentarii (2)
Geogy
Geogy  •  16 Aprilie 2026, 11:27

decat sa ma uit la Nationala lu` peste prajit mai bine ma uit la Bollywood ...sper sa aflu repede cand pleaca de la conducere !

Aleluia
Aleluia  •  16 Aprilie 2026, 11:24

Hagi este un antrenor mediocru, chiar slab, fără realizări. Degeaba intra aici sa se laude cu cele 2 titluri. Din păcate și jucătorii romani sunt mediocri. Nu se poate face echipa mare cu jucători atât de slabi. Plus cazul "nepotismului" dezgustător Ianis Hagi Deci ne așteaptă figurație în Europa? Nu o sa știm pe cine sa dăm vina....pe jucători sau pe antrenor?

Vezi toate comentariile (2)
Comentează
Close
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!
Fii primul care află noutățile din sport! Cum să urmărești GSP în Google Discover!