FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA

Presa din Bosnia a dat de pământ cu Mircea Lucescu » Selecționerul României a fost jignit

Mircea Lucescu, selecționerul României/ foto Ionuț Iordache (GSP) +33   FOTO
Mircea Lucescu, selecționerul României/ foto Ionuț Iordache (GSP)

Articol de - Publicat duminica, 16 noiembrie 2025 10:16 / Actualizat duminica, 16 noiembrie 2025 14:26

Presa din Bosnia a fost extrem de dură cu Mircea Lucescu, selecționerul României, după meciul de la Zenica, încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-1.

Mircea Lucescu a criticat în termeni duri condițiile de la Zenica și tratamentul primit din partea gazdelor. Fanii Bosnieni au strigat constant „Țiganii, țiganii” pe parcursul partidei, iar presa locală l-a înțepat pe selecționer pentru declarațiile făcute după partidă. Jurnaliștii l-au numit „ipocrit” și au considerat că gesturile fanilor au fost un răspuns la provocările românilor.

Presa din Bosnia a dat de pământ cu Mircea Lucescu după meciul de la Zenica: „Toată lumea e de vină, doar el nu”

„Un mare antrenor, dar și un mare ipocrit: selecționerul României a fost scos din sărite după meciul de la Zenica, toată lumea e de vină, doar nu el”, au titrat jurnaliștii de la slobodna-bosna.ba.

„Antrenorul experimentat Mircea Lucescu a fost indignat de condițiile pe care echipa sa națională le-a întâlnit în Zenica pe parcursul meciului împotriva Bosniei și Herțegovinei.

Echipa națională a învins România 3-1, securizând un loc de baraj și șansa de a se califica direct la Campionatul Mondial cu o victorie în fața Austriei la Viena.

După meci Mircea Lucescu s-a plâns de faptul că fanii le-au huiduit imnul și de anumite cântece. Acesta a fost un răspuns la provocările românilor care au durat toată ziua, care chiar au afișat un banner scandalos în apărarea criminalului de război Ratko Mladic. Nu e clar la ce se aștepta Lucescu după acest lucru”, au continuat jurnaliștii din Bosnia și Herțegovina.

Ce a declarat Mircea Lucescu după partida cu Bosnia și Herțegovina de la Zenica: „Dacă noi suntem cum au strigat ei, ei cum sunt?”

„Și noi am arătat puțină copilărie în interpretarea unor momente. Și la primul gol, când trebuia să dăm mingea afară, Mihăilă era pe jos. Trebuia să dea mingea afară.

O rușine ce au făcut bosniacii, acum văd în ce hal de stadion am jucat . Pe culoarul ăla nu aveau jucătorii unde să se încălzească. Dacă noi suntem cum au strigat ei, ei cum sunt? E imposibil la acest nivel să joci în aceste condiții inumane”, a transmis Mircea Lucescu la flash-interviul de după partidă.

FOTO. Imagini din meciul Bosnia - Românnia 3-1

Mihăilă, Bosnia - România/ FOTO Ionuț Iordache (GSP)
Bosnia - România/ FOTO Ionuț Iordache (GSP)
Bosnia - România/ FOTO Ionuț Iordache (GSP)
Bosnia - România/ FOTO Ionuț Iordache (GSP)
Bosnia - România/ FOTO Ionuț Iordache (GSP)
+28 FOTO
Citește și:
„Mă trezesc traumatizată din somn!” » Alina Oprea, dezvăluiri despre „Desafio, Aventura”, cel mai nou show TV la care participă nume cunoscute din sport: „Foame, mizerie...”
Media
„Mă trezesc traumatizată din somn!” » Alina Oprea, dezvăluiri despre „Desafio, Aventura”, cel mai nou show TV la care participă nume cunoscute din sport: „Foame, mizerie...”
Alimentul pe care Gică Hagi l-a eliminat din meniu: „De 5 ani”
Superliga
Alimentul pe care Gică Hagi l-a eliminat din meniu: „De 5 ani”
Starul din Superliga și-a cerut iubita în căsătorie la Miami: „Singura femeie lângă care mă văd trăind”
Superliga
Starul din Superliga și-a cerut iubita în căsătorie la Miami: „Singura femeie lângă care mă văd trăind”
O fotografie de Revelion a transformat-o într-o „țintă” pe tenismena din Ucraina: „Nu joc la două capete!”
Tenis
O fotografie de Revelion a transformat-o într-o „țintă” pe tenismena din Ucraina: „Nu joc la două capete!”
BMW lansează un nou brand exclusivist FOTO
Profit.ro
BMW lansează un nou brand exclusivist FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Florin Răducioiu a apărut lângă o blondă în noaptea dintre ani! Cine e femeia de care e îndrăgostit fostul internațional

În timp ce Trump posta imagini cu Maduro, în Venezuela se făcea anunțul care poate duce la scenariul din 2003


Comentarii (2)
Mondo70
Mondo70  •  16 Noiembrie 2025, 19:16

Bosnia ne-a batut si pe arena nationala si in Bosnia. Nu stadionul sau scandarile au fost de vina. Lucescu e tipul de ***, care nu este in stare sa-si recunoasca greserile. Totul a facut gresit, de la selectionarea jucatorilor, la alcatuirea echipei, la tactica abordata, pina la interpretarea schimbarilor facute de antrenorul Bosniac.

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Diablo
Diablo  •  16 Noiembrie 2025, 14:51

Au jucat multe maționale acolo și nimeni nu s-a plâns. Mi-a fost rușine când l-am văzut pe Lucescu în conferința aia, ne-a cam făcut de rușine. Cu tot respectul, dar la experiența lui trebuia să fie mai diplomat în declarații și să-și asume atunci când echipa pierde. Nouă românilor ne place circul...

Vezi toate comentariile (2)
Comentează