Comentarii (17)
Nicu Vincene  •  23 Aprilie 2020, 10:03

O echipa "ideala" formata din jucatori care au participat la mondialul din 90, plus cei care u participat la mondialul din 94. Stelea-Dan Petrescu, Andone, Belodedici, Klein-Sabau, Hagi, Gica Popescu, Lupescu-Adrian Ilie, Raducioiu (Rezerve: Lung, Dorinel Munteanu, Lacatus, Balint).

Cristian Tataru  •  22 Aprilie 2020, 18:00

In 94 au fost mai pragmatici si mai bine asezati pe teren. Chiar si fara Sabau, a carui lipsa s-a vazut. In 90 a fost un Mercato, echipa a fost facuta in functie de ce preturi se anticipau la vanzarea jucatorilor. Dovada: Camataru, un atacant cu 15 clase peste Raducioiu (atunci si in general) nu a jucat nici macar cu Irlanda. Camataru a marcat de fiecare data cand a jucat contra echipelor britanice-irlandeze. Mai mult, el contribuise imens la calificare, si nu a avut nici un minut in Italia. Dar el nu mai era de vanzare.

nicolaedobrin  •  22 Aprilie 2020, 16:38
Postat de pote pe 21 Aprilie 2020, 16:23

vai mama lor amandoua!!! ce au castigat??? ungurii au jucat o finala si nu sufera atata!

Cum n-au suferit? Legenda spune ca si-au aruncat radiourile pe fereastra, ca televizoare n-aveau pe vremea aia.

nicolaedobrin  •  22 Aprilie 2020, 16:37
Postat de godot pe 22 Aprilie 2020, 14:19

România 94 a stat cu fundul in poarta si a jucat pe contră, în timp ce românia 90 a jucat pozițional, de la egal la e4gal, cu URSS și Argentina. Per total, cred că România 90 a fost mai valoroasă, post pe post aveam jucători buni, cu semifinale și finale de CCE și Uefa în spate, plus un un mix optim de experiență și tinerețe. Generația 90 putea să câștige, pe joc, titlul de campioană mondială. Ne-au lipsit Belodedici, Dan Petrescu și Cămătaru. Și ne-a dezavantajat nebunia, dezorganizarea de după schimbarea regimului, se vedea cu ochiul liber că a fost anarhie, fiecare făcea ce vroia, nu a existat o autoritate. Dacă mai ținea un pic regimul, cred că făceam o performanță mare de tot. Ne-a scos o echipă mult mai slabă, și pe un joc slab al nostru, de fapt e cel mai mare eșec din istoria naționalei.

Da, si eu sunt de acord ca erau mult mai buni in '90. Daca juca Hagi ca in '94 in loc sa se incapataneze sa joace de unul singur am fi ajuns mult mai departe.

godot  •  22 Aprilie 2020, 14:19

România 94 a stat cu fundul in poarta si a jucat pe contră, în timp ce românia 90 a jucat pozițional, de la egal la e4gal, cu URSS și Argentina. Per total, cred că România 90 a fost mai valoroasă, post pe post aveam jucători buni, cu semifinale și finale de CCE și Uefa în spate, plus un un mix optim de experiență și tinerețe. Generația 90 putea să câștige, pe joc, titlul de campioană mondială. Ne-au lipsit Belodedici, Dan Petrescu și Cămătaru. Și ne-a dezavantajat nebunia, dezorganizarea de după schimbarea regimului, se vedea cu ochiul liber că a fost anarhie, fiecare făcea ce vroia, nu a existat o autoritate. Dacă mai ținea un pic regimul, cred că făceam o performanță mare de tot. Ne-a scos o echipă mult mai slabă, și pe un joc slab al nostru, de fapt e cel mai mare eșec din istoria naționalei.

Ion-Nelu Nistor  •  22 Aprilie 2020, 11:19
Postat de pote pe 21 Aprilie 2020, 16:23

vai mama lor amandoua!!! ce au castigat??? ungurii au jucat o finala si nu sufera atata!

Ei sufera de Trianon.

creeperno999  •  21 Aprilie 2020, 23:08

Ambele au fost cele mai bune nationale ale romaniei si au jucat frumos in cupe.in prezent ne chinuim sa ne calificam si nici nu jucam fotbal frumos

Robert Ivan  •  21 Aprilie 2020, 20:46

Sabău şi Lăcătuş au fost abandonati de Iordanescu, pentru a face loc pe taraba lui Iulian Chiriță, Ion Vlădoiu (a jucat 1 minut cu Elvetia si a luat cel mai rapid catonas rosu din istotoria mondialelor) si Marian Ivan.

pote  •  21 Aprilie 2020, 16:23

vai mama lor amandoua!!! ce au castigat??? ungurii au jucat o finala si nu sufera atata!

Apetrei Mihai  •  21 Aprilie 2020, 14:59

intrebarea secolului 20: CUM AR FI FOST O SEMI FINALA ROMANIA - BRAZILIA ? :)

  • 1
  • 2