FOTBAL  »  NATIONALA  »  EURO 2024

VIDEO / EXCLUSIV Reacție categorică după incidentul de la România - Bulgaria: „Stanciu are dreptate”

România - Bulgaria s-a încheiat la egalitate, 0-0 / foto: Raed Krishan (GSP)
România - Bulgaria s-a încheiat la egalitate, 0-0 / foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de , - Publicat miercuri, 05 iunie 2024 16:59 / Actualizat miercuri, 05 iunie 2024 16:59

Raul Rusescu, expertul GSP Live, nu e de acord cu suporterii care au huiduit echipa națională la finalul amicalului cu Bulgaria, încheiat la egalitate, scor 0-0.

O parte dintre cei 19.000 de suporteri prezenți, aseară, în Ghencea, i-au huiduit pe tricolorii lui Edi Iordănescu la finalul amicalului cu Bulgaria, frustrați de jocul modest prestat de Stanciu&Co.

La zona mixtă, căpitanul Nicolae Stanciu a răbufnit la adresa fanilor: „Acum o lună toți erau fericiți că mergem la Euro, acum au plecat și au huiduit”.

Uimit de cel mai nou transfer anunțat de FCSB: „Te rog frumos... Nu-l compara cu ei!”
FCSB
Uimit de cel mai nou transfer anunțat de FCSB: „Te rog frumos... Nu-l compara cu ei!”

VIDEO. Raul Rusescu: „Eu nu aș fi huiduit. Stanciu are dreptate”

Fostul coleg al lui Stanciu de la FCSB și echipa națională, Raul Rusescu spune că reacția lui Nicușor este legitimă.

Eu nu aș fi huiduit echipa națională, sub nicio formă! Dar fiecare reacționează în felul lui. Aceiași fotbaliști ne-au făcut să avem așteptări, s-au calificat la Euro, dintr-o grupă nu ușoară, fără înfrângere. Au avut un nivel ridicat în preliminarii, iar oamenii care nu cunosc procesul, ce se întâmplă în săptămânile premergătoare unui meci amical, aveau alte așteptări.

Stanciu nu a fost dur la declarații, discursul lui a fost OK. S-a simțit deranjat, pe bună dreptate, de reacția suporterilor. Nu se aștepta la huiduieli. Ei sunt jucătorii care au calificat echipa națională la Euro, fără înfrângere, repet. România nu a mai pierdut un meci oficial de ceva timp, așa că trebuie să le dăm credit, să avem încredere în ei”, a declarat Raul Rusescu.

Mesajul lui Rusescu pentru suporteri

Rusescu nu avea mari așteptări de la amicalul cu Bulgaria și continuă să aibă încredere în naționala lui Iordănescu:

Dacă acest amical cu Bulgaria avea loc acum doi ani, mai erau huiduiți jucătorii la egal? Nu! Acum, de ce sunt huiduiți? Pentru că vine un Campionat European și așteptările sunt mari?

Eu nu am așteptări de la niciun amical. Este un amical înaintea unui turneu final, după o săptămână în care s-au antrenat, nu au făcut doar 5 cu 2 și miuțe. Că a fost o prestație sub așteptări... Nicio problemă!

Stanciu are dreptate. De ce să huidui? Acum câteva luni, nu huiduia nimeni. Hai să avem încredere în procesul ăsta și să îi sprijinim”.

În 2016, înainte de Euro, am bătut 5-0 pe Georgia și credeați că vom câștiga Europeanul. Am făcut 0-0, nu am luat gol. E clar că mai sunt lucruri de pus la punct, dar de ce să vă faceți griji? Credeți că e ușor? În primul rând, nu credeați că ne calificăm!

Acum a venit lumea... În afară de copii, pe care i-am salutat, restul au început să huiduie și au plecat imediat după ce s-a fluierat finalul. Acum o lună erau toți fericiți că vin la Euro, nu?

- Nicolae Stanciu, după România - Bulgaria 0-0

Citește și:
Ținuta lui Kate Scott, motiv de glume în cel mai vizionat show despre Liga Campionilor: „Uite, e satin!”
Liga Campionilor
Ținuta lui Kate Scott, motiv de glume în cel mai vizionat show despre Liga Campionilor: „Uite, e satin!”
Cum sunt văzute FCSB și România prin ochii unui experimentat jurnalist croat: „Cei mai mulți doar asta își amintesc”
Europa League
Cum sunt văzute FCSB și România prin ochii unui experimentat jurnalist croat: „Cei mai mulți doar asta își amintesc”
Lindsey Vonn a intrat în trendul „2016” și a „rupt” internetul cu imaginile postate: „Ședința noastră cu body paint”
Altele
Lindsey Vonn a intrat în trendul „2016” și a „rupt” internetul cu imaginile postate: „Ședința noastră cu body paint”
„Love my girls” » A furat toate privirile la petrecerea de logodnă a lui Radu Drăgușin, la Athenee Palace
Stranieri
„Love my girls” » A furat toate privirile la petrecerea de logodnă a lui Radu Drăgușin, la Athenee Palace
Aplicație populară în România, oprită de BNR
Profit.ro
Aplicație populară în România, oprită de BNR
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”

A numit țara-model pentru România: „Nu trebuie copiat 100%, putem să adaptăm!”


Comentarii (5)
Liogol7
Liogol7  •  06 Iunie 2024, 09:21
Postat de Hitech pe 05 Iunie 2024, 17:37

Printre alte prostii debitate, alde Rusescu ne spune că au avut un nivel ridicat în preliminarii?!? Păi cui băgați mă degetele în ochi? Despre ce vorbește expertul ăsta? Ai dominat vre-un meci de o manieră clară? Mai lăsați-ne bă cu falsele voastre laude. E o echipă mediocră, orice om normal remarcă lucrul ăsta, de unde scoți tu nivel ridicat? Îți iei banii absolut degeaba domnu expert. Rămâi pe super-fcsb, acolo poți lăuda cu nemiluita că nimeni nu te contrazice.

Pai daca este o echipa mediocră (ceea ce este clar), de ce ii huiduiesti? Se huiduiesc jucătorii care pot da mai mult și nu o fac; în cazul lor, daca nu pot mai mult, ce sa faci? Trebuie sprijiniți ca sa își capete încredere, pentru ca la Euro să-și depășească valoarea.

istet10
istet10  •  05 Iunie 2024, 19:34

Vezi mai Raul tata, ca si la teatru sau la opera se fluiera cand publicul este dezamagit. Raul, cand au fost lucruri de aplaudat le-am aplaudat. Am avut rabdare. La final, cand au inceput "ceremonialul" ala, firste ca au fost huiduiti pt ce au aratat in timpul jocului.

OlteanuMarian
OlteanuMarian  •  05 Iunie 2024, 17:51

...de ce sa incredere ?...ca spui tu ?...nu vezi unde a ajuns fotbalul romanesc ?egal cu Belaeus Egal cu Bulgaria ...lasa ne ...

Vezi toate comentariile (5)
Comentează