FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U16

Remiză cu Olanda pentru naționala U16 la Turneul celor 4 Națiuni

Articol de GSP - Publicat joi, 12 aprilie 2018 21:06

Naționala U16 a României, antrenată de Daniel Mogoșanu, a terminat la egalitate partida cu Olanda, scor 2-2.

Meciul a fost găzduit de Centrul Național de Fotbal de la Mogoșoaia și contează pentru Turneul celor 4 Națiuni, anunță Federația Română de Fotbal.

România a condus cu 2-0 în prima repriză, Leon Peto (21) și Ianis Stoica (36) au punctat. Olandezii au revenit în joc în minutul 48, grație reușitei lui Pinas.

Au egalat până la urmă, cu cinci minute înainte de final, când Denis Bolenyi a deviat în poartă un șut al lui Pinas. România a mai avut și o bară transversală în minutul 62, Ianis Stoica fiind autorul, mai notează sursa citată.

Echipele:

România: 1.Sava - 2. Grosu (14. David, 76), 3. Drăgușin (cpt.), 25. Boleniy, 4. Florică - 5. Crivac - 7. Stoica (18. Tarța, 76), 20. Peto (21. Iana, 76), 8. Grameni, 10. Bani (8. Pitu, 63) - 9.Munteanu (17. Corbeanu, 56) . Rezerve: 12. Tătaru, 6. Chilili, 13. Botond, 15. Dumitrașcu, 19. Pascu, 22. Jipa, 24. Ziman
Selecționer: Daniel Mogoșanu

Olanda: 16. Vetgens - 12. Kasius, 2. Van der Sloot, 4. Van der Zeeuw, 13. Kogeldans (8. Manhoef, 62) - 14. Warmerdam, 15. Max de Waal - 17. Van Kaam, 18. Engels (11. Bannis, 41), 6. Proper (cpt.) - 19. Sankoh (9. Pinas, 41). Rezerve: 1. Raatsie, 20. Bogarde, 23. Baix
Selecționer: Peter van der Veen