FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ISRAEL

Articol de - Publicat sambata, 09 septembrie 2023 22:18 / Actualizat sambata, 09 septembrie 2023 22:59

România a deschis scorul cu Israel prin Denis Alibec, în minutul 27 al partidei de pe Arena Națională.

Atacantul „tricolor” a înscris din apropiere, după ce Glazer, portarul advers, a respins în față mingea trimisă de Stanciu din afara careului.

+15 FOTO

Cum a deschis România scorul cu Israel

Dar de unde a pornit totul? România a recuperat o minge în propria jumătate, iar balonul a ajuns la Marius Marin. Mijlocașul central a trimis o diagonală până în flancul drept, unde Sorescu a sărit la cap și s-a ciocnit de un adversar, dar a ajuns primul la minge și a trimis-o în față spre Coman.

De aici, a intrat în scenă Florinel. Mai întâi și-a ridiculizat un adversar cu un dribling scurt la 25 de metri de poartă, apoi a trimis o pasă lungă cu exteriorul la Alibec, aflat la marginea careului. Denis i-a pasat scurt lui Stanciu, aflat în centru, iar căpitanul naționalei a tras tare la poartă.

Glazer a fost pe minge, însă nu a reușit să o rețină. A scăpat-o în față, iar Alibec, vigilent, a urmărit balonul și nu a ratat șansa de a marca. A trimis fără emoții în plasă, cu piciorul stâng.

Ce șansă am ratat! Surprize mari în grupa noastră: Elveția a fost egalată din nou în prelungiri!