FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - NORVEGIA

ROMÂNIA - NORVEGIA 1-1 // FOTO Dramatism pe Arena Națională! România e egalată în minutul 90+2 » Clasamentul grupei

Articol de - Publicat marti, 15 octombrie 2019 00:05

România și Norvegia au terminat la egalitate, 1-1, în preliminariil EURO 2020. Nordicii au egalat în minutul 90+2. Tricolorii” au ratat un penalty prin Pușcaș, dar au fost la 2-3 minute de o victorie care ne lăsa deschise ușile către EURO 2020. Golul lui Mitriță a fost anulat însă în prelungiri de Sorloth, iar calificarea la turneul final pare acum o Fata Morgana

Nu e simplu să joci un meci decisiv pentru calificare în fața a aproape 30.000 de puști! Apăsarea e mai mare, cei mici văd lucrurile mai simplu, nu-i poți păcăli cu filosofii tactice sau alibiuri ieftine. Dacă repeți încă o primă repriză târâtă ca la Stockholm, Oslo sau Torshavn sau te chinui lamentabil precum cu Malta la Ploiești, ochii U14 vor înțelege în cheie juvenilă că atât poate pielea băieților în galben, oricâte fraze apăsate va rosti apoi selecționerul din registrul c-o fi, c-o păți, că au făcut și-au dres!

Exercițiul de imagine al FRF, care va împinge probabil până și UEFA să schimbe regulamentul în materie de acces selectiv la partidele cu porțile închise, e, până la urmă, o presiune în plus pentru Tătărușanu și compania. Căci atunci când zeci de mii de voci diafane cântă imnul național și scandează "Luptăm/ luptăm/ luptăm și câștigăm!" probabil că și mintea jucătorilor funcționează altfel decât în fața unor ultrași veniți la stadion doar să producă haos.

Tătărușanu ne ține iar în viață

Iar începutul de meci curajos al "tricolorilor", cu Pușcaș (2) și Benzar (6) la timonă, aprinde imaginația tribunelor, gata să jubileze la fiecare pasă, dribbling sau șut al favoriților. E însă doar o impresie de start că putem să subordonăm așa ușor Norvegia, care, ușor, ușor, a început să ne împingă piepturile înapoi.
Odegaard și Elabdellaoui l-au pus repede la treabă pe Tătărușanu, care a continuat însă să fie number one pentru România, salvator în multe momente critice pe durata acestei campanii. Paradele lui ne țin în joc și-l încarcă pe piticul Mitriță, devenit arma preferată a lui Contra, după ce, timp de aproape jumătate de an, l-a ținut în colțul Americii ca o pedeapsă stupidă pentru un delict de vestiar ce putea fi tratat cu diplomație, nu cu scrâșnet din dinți în defavoarea naționalei.

Sunt 45 de minute în care nu știm cu adevărat ce vrem, Pușcaș forțează un penalty pe care zgârcenia scoțianului n-avea cum să-l transforme în realitate, iar Mitriță încheie mitanul cu o cursă solitară pe flancul stâng, finalizată cu un șut puțin pe lângă bară.

Opera de artă a lui Mitriță

După pauză devenim parcă mai insistenți, iar Mitriță își păstrează rolul de prim solist. El e omul care-i oferă o pasă perfectă lui Bancu, iar craioveanul obține, în fine, lovitura de pedeapsă pe care o visam. Pușcaș (51) o irosește însă, spre dezamăgirea generală, Jarstein îi ghicește colțul. Putem oare trece peste acest necaz?

Iar răspunsul îl dă peste 10 minute același inepuizabil Mitriță, care face o fază ruptă din show-ul MLS: pleacă singur de la 40m și-l bate pe portarul norvegian într-o demonstrație de mingicăreală, exact așa cum promisese la conferința de presă dinaintea partied.

La mâna Spaniei

Suntem pe val, intră și Andone în locul lui Pușcaș, atacantul de la Galata nimerește imediat transversala, încercăm să ne desprindem pe momentele de entuziasm. Tabela însă nu se mai mută, Contra operează o mutare surprinzătoare cu scoaterea lui Mitriță și introducerea lui Nistor, iar ultimele secvențe ne aduc amarul pe limbă.

Sorloth îl bate pe Tătărușanu cu un cap din 6 metri, ca o răzbunare după egalarea similară a lui Keșeru de la Oslo, și ne aruncă direct în întunericul din lumea trolilor a lui Ibsen și Peer Gynt.
Am stat numai două minute pe locul secund al grupei și de-acum ne așteaptă cu adevărat abisul, căci suntem la mâna rezultatelor și a Spaniei, unde va trebui să scoatem măcar o remiză, dacă vom trece de Suedia la București. Sună a scenario de SF, nu?

Programul României

• 15 noiembrie 2019: România – Suedia (ora 21:45)
  • 18 noiembrie 2019: Spania – România (ora 21:45)

România - Norvegia  1-1

• Au marcat: Mitriță 62' / Sørloth 90+2

min 90+6: Final de meci! România - Norvegia 1-1
min 90+2: Gol Norvegia! Sørloth reia cu capul din 6 metri și îl învinge pe Tătărușanu
min 68: Mitriță pătrunde din nou, dar e blocat la marginea careului
min 64: Ocazie uriașă pentru România! Andone a trimis cu capul în bară, iar mingea a căzut pe linia porții  Pe contraatac, Norvegia a fost periculoasă, dar Rus a intervenit în careu și a respins
min 63: Schimbare la România. Florin Andone intră în locul lui Pușcaș

min 62: GOOOOOOOOOOOOOOOL ROMÂNIAAAAAA! ALEEEEEEX MITRIȚĂĂĂĂĂ!! Atacantul român marchează un eurogol după o acțiune individuală. A recuperat mingea la 40 de metri, a pătruns în centru și a șutat la colțul lung

min 59: Odegaard intră în careu. Șutul lui e blocat de Nedelcearu
min 56: Stanciu pătrunde până la marginea careului, dar trage cu latul, slab.
min 52: RATARE! Pușcaș bate slab! Jarstein a ghicit golțul și a respins în corner șutul atacantului român

min 51: PENALTY pentru România! Bancu e faultat în careu! Pușcaș va executa
min 48: Suedia deschide scorul în meciul cu Spania
min 47: Berge a centrat în careu, dar mingea a fost respinsă de români
min 46: A început a doua repriză

Schimbare la Norvegia:  Sørloth a intrat în locul lui Joansen
min 45: Ocazie mare pentru România! Mitriță a luat mingea de la 30 de metri de poarta adversă, a pătruns singur și a șutat de la 16 metri. Portarul norvegienilor a respins în corner
min 43: Odegaard centrează periculos în careu, dar fundașii români au reușit să respingă
min 42: Romario Benzar primește cartonaș galben pentru un fault asupra lui King

29.854 de fanisunt prezenți pe Arena Națională

min 36: Mitriță a centrat în careu, dar mingea nu a ajuns la niciun „tricolor”
min 33: România cere penalty. Pușcaș a căzut în careu și a cerut penalty, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.
min 30: România depșită din nou pe partea dreaptă! Berge a pătruns lejer, dar centrarea e prinsă de Tătărușanu
min 24: Același King caută din nou poarta. Șutul lui, de la marginea careului, e blocat de Rus
min 20: King trage de la 20 de metri. Mingea se duce pe lângă poartă

min 16: Stanciu trage slab, cu stângul. Portarul Jarstein reține fără probleme
min 15: Prima ocazie pentru România! Stanciu i-a pasat lui Mitriță, iar extrema noastră a pătruns excelent până în careu. Din păcate, șutul lui s-a dus paralel cu poarta
min 14: Panică totală în defensiva României! Elabdellaoui a șutat din careu, dar Tătărușanu a respins bine.
min 12: Intervenție excelentă a lui Tătărușanu. Odegaard a tras de la 20 de metri, dar portarul a respins foarte bine
min 10: Nedelcearu îl oprește bine pe King! Fundașul român acuză probleme la spate
min 9: Elabdellaoui a pătruns și centrat, dar jocul a fost oprit după ce King l-a împins pe Rus

min 6: După un atac prelungit, Benzar a șutat de la 25 de metri. Mingea s-a dus pe lângă poartă
min 5: Nede e OK! A primit îngrijiri medicale și a reintrat pe teren
min 4: Elabdellaoui a centrat în careu, iar Tătărușanu a iești hazardat și a respins. Portarul a căzut pe Nedelcearu, care acuză probleme la spate
min 2: Prima acțiune a României! Pușcaș a șutat din prima, de la marginea careului, dar șutul a fost slab și mingea s-a dus pe lângă
min 1: A început meciul! Norvegia are lovitura de start

VIDEO Imul României cântat de 30.000 de copii

Echipele de start

România: Tătăruşanu - Benzar, Rus, Nedelcearu, Bancu - Anton, Marin - Deac, Stanciu, Mitriţă - Puşcaş
Rezerve: I. Radu, Fl. Niță, Toșca, Fl. Coman, I. Hagi, Keșeru, Nistor,  Bordeianu, Burcă, Mogoș, Cicâldău
Antrenor: Cosmin Contra

Norvegia: Jarstein - Elabdellaoui, Hovland, Ajer, Aleesami - Joansen, Berge, Henriksen,Selnæs - King, Odegaard
Rezerve: Nyland, Rossbach, Rosted, Glesnes, Sørloth, T. Elyounoussi, M. Elyounoussi, Midtsjø,  Svensson, Meling, B. Johnsen,  Normann
Antrenor: Lars Lagerbäck

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Robert Madden (Scoția) //  Asistenți: David Roome, Sean Carr

UPDATE 20:30: Cei 30.000 de copii care vor susține naționala au ajuns la Arena Națională. Aceștia cântă și sunt echipați cu fulare și steaguri tricolore

UPDATE 16:00: Accesul în incinta stadionului se va face prin intrarea din bulevardele Maior Coravu și Perre de Coubertin pentru pietoni, iar autocarele pot intra doar prin bulevardul Basarabia, potrivit ultimelor informații oferite de către FRF.

UPDATE 12:00: FRF informează că porțile Arenei Naționale se vor deschide la ora 19:00, iar accesul în tribune va fi permis începând cu ora 19:30. De asemenea, știm că „tricolorii” vor juca din nou în echipamentul galben, în timp ce Norvegia va juca în alb.

VEZI ȘI:

ROMÂNIA - NORVEGIA // FOTO Secretul INCREDIBIL al norvegienilor, dezvăluit de selecționerul Lars Lagerbäck: „Jucătorii își bagă capul într-un mixer de ciment”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”