FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U17 - SLOVENIA U17 1-2

România U17 a terminat cu înfrângeri pe linie Turul de Elită din Ungaria

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 martie 2018 16:49

România U17 a terminat cu o înfrângere Turul de Elită din Ungaria, scor 1-2, împotriva selecționatei similare a Sloveniei.

Echipa pregătită de Aurel Țicleanu a făcut cea mai bună partidă din cadrul Turului de Elită tocmai în fața Sloveniei, echipa calificată la European.

România a avut șansa să preia conducerea, dar Constantin Albu a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 36. Salvatore Marrone, jucător aflat sub contract cu nemții de la Nurnberg, a primit două cartonașe galbene în decurs de doar 10 minute, iar adversarii au profitat.

Tamar Svetlin a punctat la 5 minute de la eliminare, dar elevii de Țicleanu au avut o răbufnire de orgoliu. Luis Nițu a egalat în minutul 67, dar insuficient pentru ca "tricolorii" să puncteze în clasament. Același Svetlin a închis tabela la 2-1 și a calificat-o pe Slovenia la turneul final din Anglia.

Echipele de start

RomâniaU17: C. Ludoșan - Rus, Boloca, Marin, Cohan - Albu, Vlad - C. Nicușor, Enache, Marrone - Markovic
Rezerve: P. Șerban, M. Alexandru, Chiorean, A. Georgescu, Mărginean, Negrean, L. Nițu, D. Toma

Slovenia U17: Gril - Matko, Burin, Kocar, Mutacvic - Svetlin, Maher, Urbancic - Simic, Pecar - Prelec
Rezerve:Jurca, FreSer, Koritnik, Kukovec, Makovec, Marc, Pucihar, Repas, Spanring