FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U17 - FRANȚA U17 1-1

România U17, egal cu Franța în Turneul calificare la EURO 2024 » „Tricolorii” au marcat în minutul 4, dar au fost egalați de Messi

Articol de - Publicat sambata, 18 noiembrie 2023 13:59 / Actualizat sambata, 18 noiembrie 2023 14:30

România U17 a terminat la egalitate meciul cu Franța U17, 1-1, în cadrul turneului de calificare la Campionatul European 2024.

După 0-0 cu Norvegia, într-un meci jucat miercuri, România U17 a remizat și în al doilea meci din turneul de calificare la EURO 2024.

România U17, egal cu Franța U17

Elevii lui Nicolae Roșca au început tare meciul și au deschis scorul în minutul 4, prin David Popa. Stanciu a pătruns excelent pe partea stângă și a centrat pe jos, la 11 metri. De acolo, David Popa a marcat cu un șut din prima, cu stângul.

Naționala României nu a putut ține de rezultat, iar francezii au egalat în minutul 65, prin Rayane Messi Tanfouri. Extrema de 16 ani de la Dijon a marcat cu un șut din 6 metri, după o centrare pe jos, în fața porții.

Echipele de start

FRANȚA U17: 1. Stawiecki – 5. Sissoko (7. Messi Tanfouri, 46), 12. Thebault (2. Talbot, 46), 14. Angely, 3. Bienck – 6. Courcoul, 18. Cabral – 17. Baradji, 8. Bouaddi, 11. Sternal (10. Kante, 74) – 9. Kouakou (19. Meite, 81)
Selecționer: Jose Alcocer
Rezerve: 16. Doamo –  4. Doumbouya, 13. Coulibaly, 15. N`Zinga Pambani, 20. Camara

ROMÂNIA U17: 1. Ungureanu – 2. Gașpăr, 6. Racu, 5. Dumitra, 3. Techereș – 8. Petculescu (18. Nechifor, 59), 4. Laszlo, 17. Burlacu – 7. Popa (9. Doicaru, 59), 20. Stanciu (19. Oargă ,79), 10. Toma (Cpt.) (14. Tomșa, 88)
Selecționer: Nicolae Roșca
Rezerve: 12. Radu – 11. Stoian, 13. Ilaș, 15. Cotor, 16. Bușe,

După două meciuri, România are două puncte și este pe locul 3, la egalitate cu Norvegia (locul 1). Franța e lider, cu 4 puncte, iar Estonia e ultima, cu un punct.

Ultima etapă va avea loc pe 21 noiembrie (Estonia U17 - România U17 și Norvegia U17 - Franța U17).

La Turul de Elită, ultima rundă înainte de EURO 2024, se califică primele două națională din fiecare grupă și 5 echipe de pe locul 3, cu cele mai bune rezultate înregistrate în fața primelor două clasate. Turneul final va fi găzduit de Cipru în perioada 20 mai – 5 iunie 2024.

Lotul României U17

• Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Riccardo Radu (Juventus | Italia), Edgar Cadar (Lecce | Italia)
  • Fundași: Florin Gașpăr (Universitatea Craiova), Bogdan Bușe (Universitatea Craiova), John Dumitra (Farul Constanța), Andrei Racu (Atalanta | Italia), Eduard Cotor (Vfl Osnabruck | Germania), Alin Techereș (Universitatea Cluj), Narcis Ilaș (FC Botoșani)
  • Mijlocași: Iustin Doicaru (Farul Constanța), David Popa (FCSB), Dan Nechifor (Farul Constanța), Diego Burlacu (FC Bacău), Matyas Laszlo (FCSB), Mihai Toma (FCSB), Troy Tomșa (Sassuolo | Italia), Robert Petculescu (Universitatea Craiova), Alexandru Stoian (Farul Constanța)
  • Atacanți: Raul Stanciu (UTA Arad), Vlad Oargă (Sampdoria | Italia)

Mesajul lui Florin Gardoș pentru selecționer: „Eu așa aș aborda meciul”
ISRAEL - ROMÂNIA
Fostul selecționer îl laudă pe Edi Iordănescu înaintea partidei cu Israel: „Sper să califice echipa, pentru că merită asta”