FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U17

Inexplicabil! România U17 o conducea pe Cehia cu 2-0 în minutul 85, dar a urmat dezastrul!

Naționala U17 a fost învinsă de reprezentativa similară a Cehiei / Sursă foto: frf.ro

Articol de - Publicat marti, 08 august 2023 20:02 / Actualizat joi, 10 august 2023 14:17

Naționala U17 a României, antrenată de Nicolae Roșca, a fost învinsă de echipa similară a Cehiei, într-un amical disputat marți, la Teplice. „Tricolorii” au condus cu 2-0, dar au terminat meciul în genunchi și au pierdut în final cu 2-3.

Selecționata U17 a României a început cu o înfrângere stagiul de pregătire din Cehia, fiind învinsă dramatic în primul amical programat împotriva cehilor. Începutul fusese excelent pentru naționala noastră.

Kevin Țăran, atacantul legitimat în Franța, la AAS Sarcelles, a deschis scorul pentru „tricolori” în minutul 44, pentru ca Yanis Pîrvu de la FC Argeș să majoreze avantajul României în minutul 75. Finalul a însemnat o prăbușire greu de explicat pentru puștii României.

România U17 o conducea pe Cehia cu 2-0 în minutul 85, dar a urmat dezastrul!

De la 0-2, cehii au revenit nebănuit și ne-au marcat trei goluri în decurs de doar câteva minute! Kolarik a punctat în minutul 85, Micek a egalat în al patrulea minut al prelungirilor, pentru ca victoria gazdelor să vină în minutul 90+6, după un autogol al lui David Dumitra de la Farul!

Echipa utilizată de Nicolae Roșca: 1. Ungureanu - 2. Gașpar, 5. Ioniță, 6. Dumitra, 3. Pădurariu - 4. Laszlo – 7. Popa (21. Crișan, 90+2), 8. Petculescu, 10. Toma-cpt. (18. Burlacu, 66), 11. Stoian (17. Pîrvu, 58) - 9. Țăran (20. Stana, 46)
Rezerve: 12. Maxim - 13. Ilaș, 15. Vitan, 16. Manolache, 19. Doicaru, 22. Munteanu

Joi, 10 august, cele două reprezentative se vor înfrunta într-un nou test de verificare. Partida va avea loc de la ora 12:00, notează frf.ro.

Lotul României U17 pentru acțiunea din Cehia

• Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Alex Maxim (FCSB);
  • Fundași: Florin Gașpar (Universitatea Craiova), Rareș Munteanu (Farul), Ștefan Ioniță (Dinamo), David Dumitra (Farul), Fabian Vitan (Universitatea Cluj), Matei Manolache (FCSB), Ricardo Pădurariu (FCSB), Narcis Ilaș (FC Botoșani);
  • Mijlocași: Paul Crișan (Universitatea Cluj), Matyas Laszlo (FCSB), Robert Petculescu (Universitatea Craiova), Diego Burlacu (FC Bacău), Yanis Pîrvu (FC Argeș), Alex Stoian (Farul), Cosmin Stana (Universitatea Craiova), David Popa (FCSB), Mihai Toma (FCSB);
  • Atacanți: Iustin Doicaru (Farul), Kevin Taran (AAS Sarcelles / Franța).

VIDEO Răzvan Marin a prefațat partidele cu Kosovo și Israel din septembrie: „Vom avea un avantaj imens dacă vom juca în fața unui stadion plin”

Anghel Iordănescu a lăsat diplomația deoparte » Mesaj direct la țintă: „Talpan și comandantul CSA să ne spună pe șleau, să nu ne mai aiurească!”