FOTBAL  »  NATIONALA  »  ITALIA U18 - ROMÂNIA U18 3-1

FOTO Naționala U18 a României, învinsă clar de Italia, într-un meci amical disputat în „Cizmă”

România U18 a pierdut, scor 1-3, un meci amical în compania naționalei U18 a Italiei, partidă-test organizată la Potenza. +4   FOTO

Articol de - Publicat joi, 23 martie 2023 14:55 / Actualizat joi, 23 martie 2023 15:23

• România U18 va mai juca un meci amical împotriva naționalei Italiei U18, pe 26 martie, de la ora 11:30 (ora României), la Picerno
Protest cu macara, bani falși și arestări în fața Ministerului Sportului: „Demisia Eduard Novak!”
PROTEST

România U18 a fost învinsă de Italia U18 într-un meci amical

Italienii au deschis scorul în minutul 13, prin Aaron Ciammaglichella, care s-a înălțat peste defensiva României și a finalizat cu capul, pe centrul porții, din 4 metri. Doar trei minute mai târziu, elevii lui Daniele Franceschini au dublat avantajul, prin Kevin Bruno. Fotbalistul lui Sassuolo a șutat plasat, din 12 metri, la colțul lung, fără șansă pentru portarul Răfăilă.

Fotbaliștii îndrumați de pe margine de Daniel Mogoșanu au redus din diferență în minutul 44, prin Luca Banu. Jucătorul Farului Constanța a plasat mingea perfect, la colțul lung, de la marginea careului. Kevin Bruno a stabilit scorul final în minutul 64, cu un șut puternic, cu stângul.

Italia U18 - România U18, echipele de start

Italia U18: Magro - Bakoune, Milani, Bovo, Diop - Di Maggio (C), Bruno, Bolzan - Comuzzo, Ciammaglichella, Fini
Rezerve: D'Avino, Rosetti, Di Bartolo Zuccarello (GK), Romani, Quieto, Cissé, Casali, Saiani, Mazzone, Parravicini, Franzoni
Selecționer: Daniele Franceschini

România U18: Răfăilă - Aioanei, Benga, Costea, Capac - Stancovici (C), Pașcalău - Banu, Șiman, Tudose - Duțu
Rezerve: Becze (GK), Stoica, Iurasciuc, Burcea, Răducan, Cibi, Cărăușu, Călin
Selecționer: Daniel Mogoșanu

Lotul României U18 convocat pentru meciurile amicale cu Italia

• Portari: Matyas Becze (AFK Csikszereda)Vlad Răfăilă (Farul Constanța)
  • Fundași: Andrei Aioanei (Farul Constanța)Mario Tudose (SL Benfica / Portugalia)Matteo Duțu (Lazio Roma / Italia)Darius Iurasciuc (UTA Arad)Robert Bădescu (Rapid)Denis Benga (Universitatea Craiova), Cătălin Stoica (Kids Tâmpa Brașov);
  • Mijlocași:  Cosmin Costea (Farul Constanța)Luca Banu (Farul Constanța)Fabiano Cibi (UTA Arad)Andreas Burcea (Concordia Chiajna)Victor Stancovici (FCSB)Alexandru Șiman (AC Milan / Italia)Alexandru Capac (FC Torino / Italia)Codrin Cărăușu (FC Botoșani)Alberto Călin (Universitatea Craiova)
  • Atacanți: Iustin Răducan (Steaua București)Patrick Pașcalău (UTA Arad)

Lotul Italiei U18 pentru amicalele contra României: jucători de la Lazio, Napoli sau AC Milan

• Portari: Federico Magro (Lazio), Francesco Di Bartolo Zuccarello (Udinese)
  • Fundași: Adam Bakoune (AC Milan), Pietro Comuzzo (Fiorentina), Luigi D'Avino (Napoli), Saer Diop (Bologna), Alessandro Milani (Lazio), Marco Palestra (Atalanta), Lorenzo Romani (Fiorentina), Filippo Saiani (Spal)
  • Mijlocași: Leonardo Bovo (Inter), Kevin Bruno (Sassuolo), Aaron Ciammaglichella (FC Torino), Luca Di Maggio (Inter), Vincenzo Onofrietti Teixeira (Borussia Dortmund), Fabio Parravicini (Spal), Daniele Quieto (Inter), Manuel Rosetti (Bologna )
  • Atacanți: Alessandro Bolzan (AS Roma), Alphadjo Cissé (Hellas Verona), Nicolò Franzoni (Spal), Seydou Fini (Genoa), Matteo Mazzone (Wolfsburg)

„Nu sunteți români!” » Primul jucător dintre cei vizați de atacul furibund al lui Hagi care a îndrăznit să răspundă: „Oamenii inteligenți...”

Doi juniori de la Juventus și unul de la AC Milan, convocați în premieră la selecționata României U15