FOTBAL  »  NATIONALA  »  TURUL DE ELITĂ

video Naționala U19 schimbă macazul! Victorie mare cu Germania, în prelungiri: gol SENZAȚIONAL Mazilu!

Naționala U19 schimbă macazul! Victorie mare cu Germania, în prelungiri

Articol de - Publicat sambata, 23 martie 2024 15:59 / Actualizat sambata, 23 martie 2024 17:51

Echipa pregătită de Adrian Dulcea dispută în perioada 20-26 martie meciurile de la Turul de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea turneului final EURO U19 din Irlanda de Nord.

Reprezentativa U19 a României și-a revenit la timp după eșecul suferit pe 20 martie, în fața Turciei (0-2), la debutul în Turul de Elită. Sâmbătă, în cadrul miniturneului organizat la Vrbovec, Croația, elevii lui Adrian Dulcea au bifat o victorie spectaculoasă în fața Germaniei: 3-2!

Experta britanică intervine în conflictul Halep versus Wozniacki: „E corect moral? Un lucru e cert”
HALEP A REVENIT

Tricolorii mici au deschis scorul în minutul 28 al primei reprize prin Patrick Dulcea, care l-a învins pe portarul Dennis Seimen cu un șut puternic din marginea careului de 16 metri. Avantajul luat pe tabelă n-a rezistat decât două minute, Dzenan Pejcinovic marcând după o acțiune ce a surprins nepregătită apărarea noastră (30).

VIDEO Adrian Mazilu aduce victoria în minutul 90+4!

România a revenit în avantaj înaintea pauzei, grație reușitei lui Alexandru Stan (43), care a primit o pasă peste apărarea Germaniei, de la Patrick Dulcea, și l-a învins pe Seimen. Germania a egalat din nou, în minutul 62, prin același Pejcinovic.

Și când partida părea că se îndreaptă spre o remiză, a picat golul victoriei. În minutul 90+4, Adrian Mazilu, atacantul împrumutat de Brighton lui Vitesse Arnhem, a marcat cu o execuție spectaculoasă, din afara careului, în vinclul porții adverse!

Celălalt meci din etapa a 2-a a miniturneului de la Vrbovec, Croația - Turcia, a început la ora 16:30. Croații au învins și ei Germania, în prima rundă, cu 2-1.

Germania U19 - România U19 2-3

• Au marcat: Dzenan Pejcinovic (30, 62) / Patrick Dulcea (28), Alexandru Stan (43), Adrian Mazilu (90+4)

Echipele utilizate:

Germania U19: 1. Seimen – 5. Klemens (3. Wagner 84′), 6. Amoako, 15. Atom, 2. Baum – 19. Gruger, 20. Lubach (11. Maza 56′), 7. Komur, 10. Bischof-cpt., 18. Pejcinovic – 17. Ulrich (16. Kojic 69′)
Selecționer: Christian Worns

România U19: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 4. Tudose, 13. Bădescu, 6. Borza – 18. Florea, 5. Jalade-cpt., 7. Dulcea – 11. Mazilu, 9. Stan (19. Kodor 74′), 10. Pop (17. Caragea 63′)
Selecționer: Adrian Dulcea

La EURO U19 se califică câștigătoarele celor șapte grupe de la Turul de Elită. Turneul final va fi găzduit de Irlanda de Nord, în perioada 15-28 iulie 2024.

Naționala României a participat la două ediții de Campionat European U19, în 2011 și 2022. În 2025, turneul final EURO U19 va fi găzduit de România.

VIDEO. Raul Rusescu, despre fotbaliștii care pot pleca în vară de la FCSB

Ați mai putea citi:

FCSB, doar egal cu Gloria Buzău » Chiricheș a revenit pe teren cu banderola pe braț + Găselniță în atac: cine a jucat lângă Miculescu și Tavi

Cum a justificat selecționerul cea mai curioasă decizie luată cu Irlanda de Nord: „Dacă nici acum, atunci când?”