NATIONALA  ·  ROMÂNIA U19 - UCRAINA U19

ROMÂNIA U19 - UCRAINA U19 // Generația lui Boingiu face Unirea în an de centenar! Fotbaliștii vin din toate cele patru zări ale țării

Articol de — Marti, 27 Martie 2018

Adrian Boingiu are dispoziție, pentru turul de elită de la Ploiești, un lot format din jucători crescuți în toate zonele țării

Azi, de la ora 19:00, puștii vor juca meciul decisiv pe "Ilie Oană" contra Ucrainei (liveVIDEO pe gsp.ro).

Astfel, cei mai mulți provin din București, în timp ce Timișoara și Craiova, cu câte 3 fotbaliști, urmează Capitala.

Iată locul nașterii tuturor "tricolorilor" U19:

Oltenia, Muntenia, Dobrogea: Andrei Vlad (Târgovişte), Tudor Băluţă (Craiova), Constantin Dima (Bucureşti), Robert Neciu (Roşiori), Vladimir Screciu (Craiova), Robert Moldoveanu (Bucureşti), Liviu Gheorghe (Brăila), Radu Boboc (Craiova), Alexandru Costache (Bucureşti), George Merloi (Bucureşti), Andrei George Truşescu (Piteşti), Denis Drăguş (Bucureşti);

Banat şi Crişana: Denis Haruţ (Timişoara), Vlad Dragomir (Timişoara), Claudiu Micovschi (Diosig, Bihor), Andrei Sîntean (Timişoara);

Transilvania şi Maramureş: Marco Dulca (Cluj Napoca), Olimpiu Moruţan (Cluj Napoca);

Moldova şi Bucovina: Alexandru Măţan (născut în Galaţi, a început fotbalul la Petroşani), Rareş Lazăr (Vaslui).

Echipele probabile:

România: A. Vlad - Haruț, Screciu, T. Băluță, Neciu - Vl. Dragomir, Dulca - Moruțan, Drăguș, Mățan - Sîntean. 
Rezerve: Al. Costache, Micovschi, Boboc, R. Lazăr, L. Gheorghe, Trușescu, R. Moldoveanu, Merloi
Selecționer:  Adrian Boingiu

Ucraina: Kuceriuk - Mikolenko, Bondar, Snurițin - Safronov, Bieliaiev, Hahlov, Kornienko - Kașciuk, Supriaha, Buleța. 
Rezerve: Kojuhar, Veremienko, Ceh, Kulakov, Musolitin, Kozîrenko, Remeniuk, Avramenko
Selecționer: Oleksandr Petrakov

Clasament: 1. ROMÂNIA 6p, 2. Ucraina 4p, 3. Suedia 1p, 4. Serbia 0p. La Euro 2018 (16-29 iulie) se califică doar primul loc.

Până acum, la Europeanul din Finlanda s-au calificat țara gazdă, Italia și Anglia.



O IT-istă din Cluj a distrus mașinile vecinilor! Motivul uluitor: 'Le cumpăr altele, numai să...'

Libertatea

Comentarii (1)

delta_force  •  27 Martie 2018, 17:53

cica..Oltenia, Muntenia, Dobrogea ( Braila, Rosiori ..sau care e in Dobrogea?) Tulcea si Constanta daca erau, da, baieti.. greu cu geografia.

Vezi toate comentariile (1)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
08:00 Handbal F, CM 2019

Muntenegru - Spania

Digi 1, Look Plus
08:00 Handbal F, CM 2019

Serbia - Slovenia

Digi 2
12:00 Handbal F, CM 2019

România - Ungaria

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
13:30 Handbal F, CM 2019

Olanda - Norvegia

Digi 1, Telekom 2, Look Plus
13:30 Handbal F, CM 2019

Franța - Danemarca

Digi 2, Telekom 3
13:30 Handbal F, CM 2019

Rusia - Suedia

Digi 3
18:00 Fotbal, Liga 2

FC Argeș - Sportul Snagov

Digi 1, Telekom 1, Look Sport
20:00 Fotbal, Ligue 1

Lille - Brest

Digi 3, Look Sport
20:30 Fotbal, Liga 1

FCSB - Gaz Metan

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:30 Fotbal, Bundesliga

Frankfurt - Hertha

Telekom 3
21:45 Fotbal, Serie A

Inter - Roma

Digi 2, Telekom 2, Look Sport
21:45 Fotbal, Ligue 1

Nimes - Lyon

Digi 4
22:00 Fotbal, La Liga

Villarreal - Atletico Madrid

Digi 3, Telekom 4, Look Sport
Program TV complet

Liga 1