FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - FINLANDA U21

foto România U21 - Finlanda U21 1-0 » „Tricolorii” au marcat la ultima fază și se apropie de primele locuri din grupă

Articol de - Publicat marti, 17 octombrie 2023 16:51 / Actualizat marti, 17 octombrie 2023 20:34

România U21 a câștigat dramatic meciul cu Finlanda, din preliminariile EURO 2021, scor 1-0. Golul victoriei a fost marcat în minutul 90+8 de Matei Ilie, stoperul lui CFR Cluj.

• Deocamdată, „tricolorii" ocupă locul 3, cu 6 puncte, într-o grupă condusă de Albania (9 puncte) și Elveția (7 puncte)
  • Prima clasată din grupă se califică direct la turneul final european din 2025. Și cele mai bune 3 formații clasate pe pozițiile secunde în grupele preliminarii ajung acolo.

România U21 a obținut a doua victorie consecutivă în preliminariile EURO 2025. După 2-0 cu Armenia, trupa lui Daniel Pancu s-a impus, la Sibiu, cu Finlanda, printr-un gol marcat în minutul 90+8.

„Tricolorii” au avut o primă repriză modestă, în care doar Octavian Popescu a fost activ. Extrema de la FCSB a avut și cea mai mare ocazie, când a șutat slab din 6 metri.

După pauză, „tricolorii” au continuat să joace modest, având o singură ocazie, prin Louis Munteanu (66).

Jocul s-a schimbat în favoarea „tricolorilor” pe final, când Pancu l-a băgat pe Rareș Ilie (73), iar Finlanda a rămas în 10 (78). România a forțat și pe final a dat lovitura.

După un corner al lui Rareș Ilie, fundalul Matei Ilie (20 de ani) a marcat cu o lovitură de cap excelentă și a adus victorie.

+11 FOTO

Clasamentul în grupe E preliminară pentru EURO 2025:

FINAL » România U21 - Finlanda U21 1-0

• A marcat: M. Ilie 90+8

• min. 90+9: Final de meci
  • min. 90+8: GOOOL ROMÂNIA! La ultima fază, „tricolorii” dau lovitura. Matei Ilie marchează golul victoriei. După un corner bătut de Rareș Ilie, Matei Ilie a reluat excelent, cu capul, din 6 metri
  • min. 90+1: Corbu a șutat de la 13 metri, dar portarul a reținut fără probleme
  • min. 78: Finlanda rămâne în 10. Fundașul Koski primește al doilea galben și e eliminat.
  • min. 66: Prima ocazie a României în această repriză. A șutat de la 23 de metri, dar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă
  • min. 46: A început repriza a doua
  • min. 45: Pauză
  • min. 39: Octavian Popescu a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, dar mingea a fost reținută fără probleme de portar
  • min. 23: Tavi Popescu trage de la 23 de metri, dar mingea s-a dus peste poartă
  • min. 10: Ocazie uriașă pentru România. Grameni a prelungit cu capul, pe spate, iar mingea a ajuns la Tavi Popescu. Singur, la 6 metri de poartă, extrema a lovit mingea prost și a trimis pe lângă
  • min. 7: Corbu trage de la 12 metri, dar șutul său e reținut
  • min 4: Amzăr a reluat o minge la marginea careului, a intrat în careu, dar a fost blocat. Mingea a ajuns la Baiaram, dar șutul a fost respins în corner
  • min. 1: A început meciul. Finlanda a avut lovitura de start

Echipe de start:

România U21: Sava - Pantea, Ignat, M.Ilie, Amzăr - Corbu, Vulturar, Grameni, - Baiaram,  L. Munteanu, Oct.Popescu
Rezerve: Hindrich, Burnete, Buta, R. Ilie, Mazilu, L.Mihai, Oroian, Pănoiu, Pașcalău
Selecționer: Daniel Pancu

Finlanda U21: Bergstrom - Wallius, Koski, Miettinen, Galavez - Vaanamen, Pyythia, Walta - Talvitie, Keskinen, Liimatta
Rezerve: Schulz, Ylitolva, Jansson, Kallinen, Markhiev, Meriluoto, Mommo, Sadiku, Salomaa
Antrenor: Mika Lehkosuo

Lotul României U21 pentru meciurile cu Armenia și Finlanda

• PORTARI: Răzvan Sava (CFR Cluj)Otto Hindrich (CFR Cluj)Alexandru Roșca (CSC Șelimbăr);
  • FUNDAȘI: Alexandru Pantea (FCSB)Darius Oroian (Sepsi OSK)Cristian Ignat (Mioveni)Răzvan Pașcalău (Lecce / Italia)Gabriel Buta (FCU Craiova)Matei Ilie (CFR Cluj)Ștefan Ștefanovici (Poli Iași), Costin Amzăr (Dinamo);
  • MIJLOCAȘI: Marius Corbu (Akademia Puscas / Ungaria)Ștefan Pănoiu (Rapid), Cătălin Vulturar (Lecce / Italia), Aurelian Ciuciulete (Unirea Dej)Constantin Grameni (Farul Constanța), Luca Mihai (CFR Cluj)Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova)Rareș Ilie (Lausanne / Elveția), Octavian Popescu (FCSB);
  • ATACANȚI: Adrian Mazilu (Farul Constanța)Filip Ilie (Universitatea Cluj)Rareș Burnete (Lecce / Italia).

VIDEO Concluziile lui Daniel Pancu, după victoria României U21 cu Armenia

„Noi, românii, ne dăm la gioale între noi!” » Sprijin vocal pentru Iordănescu și „tricolori”: „Au parte de critici subiective”

„Chefi la cuțite” sau România - Andorra? » Cine a câștigat bătălia audiențelor în seara de duminică