FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - OLANDA U21 1-1

FRF pune presiune pe Mutu și jucători: „Putem mai mult! Ne gândim doar la victorie cu Ungaria U21”

Articol de GSP - Publicat joi, 25 martie 2021 08:39 / Actualizat joi, 25 martie 2021 09:44

Mihai Stoichiță, șeful Comisiei Tehnice de la FRF, a analizat egalul dintre România U21 și Olanda U21, scor 1-1, de la Campionatul European.

Oficialul Federației Române de Fotbal a lăudat modul în care Adrian Mutu a pregătit acest meci, dar spune că „tricolorii” mici pot mai mult și că următorul meci, cu Ungaria U21, trebuie câștigat.

Mihai Stoichiță: „Am fost timorați în prima repriză”

„Important e să le acordăm încredere acestor băieţi. Putem mai mult decât atăt. Am fost timoraţi în prima repriză. Dar Mutu a pus la punct lucrurile! Probabil, în vestiar, la pauză. Scopul este să dăm jucători la echipa naționala de seniori, dar iată că putem mai mult şi fără cei care au ajuns la naţionala mare şi poate ar fi fost titulari acum.

Mutu a procedat foarte inteligent pentru că i-a obligat pe olandezi să atace doar din zona laterală. Au fost periculoși la fazele fixe, dar Mutu a sesizat bine şi l-a tras pe Ganea să apere zona. Avem un portar foarte bun, iar fundaşi centrali au joc aerian foarte bun. Nici nu ştiu dacă au avut ocazii de gol în a doua repriză.

N-a fost cea mai bună seară a lui Moruţan, dar este un punct forte al echipei noastre. Ei ne-au studiat bine şi, știind că Moruţan e periculos, l-au controlat tot timpul. Au pus om la el, dublat tot timpul, ca să nu beneficieze de calitățile excelente pe care le are.

Ne gândim doar la victorie cu Ungaria, iar acești jucători de creație, de fantezie, sunt foarte importanţi”, a declarat oficialul Federației Române de Fotbal la TV Telekom Sport.

Euro U21, clasamentul grupei A:

Programul României la Campionatul European U21:

• 27 martie 2021: Ungaria - ROMÂNIA (19:00)
  • 30 martie 2021: Germania - ROMÂNIA (19:00)

FOTO. Imagini tari din România U21 - Olanda U21

+8 FOTO

VIDEO. Adrian Mutu: „Poate meritam mai mult!”

Citește mai multe știri despre România la Euro U21:

Ilie Dumitrescu, încântat de prestația României U21: „Să ne gândim la adversar” » Ce spune despre Mutu și ce jucători a remarcat

4 „tricolori” cu prestații solide în fața Olandei U21 + Cei doi care au dezamăgit