FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - OLANDA U21 1-1

EXCLUSIV „Tricolorii” mici l-au încântat pe un fost internațional: „Asta arată maturitate” » Ce jucători au ieșit în evidență

Articol de GSP - Publicat joi, 25 martie 2021 08:32 / Actualizat joi, 25 martie 2021 10:08

Fostul internațional Florentin Petre a lăudat modul în care România U21 s-a comportat în fața Olandei U21, în partida terminată la egalitate, 1-1, din grupele Campionatului European de tineret.

Cronica meciului România U21 - Olanda U21 1-1, AICI!

Fostul jucător al lui Dinamo s-a declarat încântat de organizarea defensivă a naționalei lui Adrian Mutu și spune că românii au dat dovadă de maturitate în acest meci.

Florentin Petre: „Jucătorii aceștia pot ajunge departe”

„Organizarea defensivă a fost perfectă, din punctul meu de vedere. Eu așa am văzut. Jucătorii au stat foarte bine. Am văzut cum echipa a închis foarte bine culoarele. Era normal ca Olanda să atace, a început meciul cu un presing agresiv. Dar noi am contracarat asta prin posesie.

Cel mai mult mi-a plăcut că jucătorii nu s-au speriat, mai ales că am început construcția de jos. Avem jucători foarte tehnici. Să pleci cu mingea așa, contra Olandei și la vârsta asta, e o dovadă de maturitate.

Mi-au plăcut foarte mult Marin și Moruțan! Dar cel mai mult mi-a plăcut echipa, care a fost bine organizată! M-au încântat atacurile de pe final. În ultimele 10 minute i-am dominat din toate punctele de vedere! Să alergi în ritmul ăsta în minutul 90... Am speranțe că jucătorii ăștia pot ajunge departe. Trebuia să câștigăm acest meci”, a spus Florentin Petre la GSP LIVE.

Euro U21, clasamentul grupei A:

Programul României la Campionatul European U21:

• 27 martie 2021: Ungaria - ROMÂNIA (19:00)
  • 30 martie 2021: Germania - ROMÂNIA (19:00)

FOTO. Imagini tari din România U21 - Olanda U21

+8 FOTO

VIDEO. Adrian Mutu: „Poate meritam mai mult!”

Citește mai multe știri despre România la Euro U21:

Ilie Dumitrescu, încântat de prestația României U21: „Să ne gândim la adversar” » Ce spune despre Mutu și ce jucători a remarcat

4 „tricolori” cu prestații solide în fața Olandei U21 + Cei doi care au dezamăgit