FOTBAL  »  NATIONALA  »  ŢARA GALILOR U21 - ROMÂNIA U21 1-1

Sabotaţi de Brănescu » Șansele de calificare ale României U21 la Euro 2017 sînt tot mai mici

Faza în care Brănescu a lovit un galez și a fost trimis la vestiare

Articol de - Publicat miercuri, 18 noiembrie 2015 00:00

În meciul care ne putea păstra o şansă de calificare la Euro 2017, portarul "tineretului" şi-a luat la şuturi un adversar şi a fost eliminat înainte de pauză.

România începuse perfect împotriva liderului grupei, la Wrexham. Nedelcearu a deschis scorul după numai două minute, iar "tricolorii" mici urcau pe primul loc al grupei preliminare pentru Euro 2017. Şi chiar dacă galezii au egalat după 12 minute prin Burns, elevii lui Dulca au continuat să atace!

Cu 5 schimbări în primul "11" faţă de dezastrul de la Giurgiu, 0-3 cu Danemarca, "tineretul" a ratat şanse importante prin Puşcaş (26) şi Nedelcu (31). Şi părea că are şanse de victorie.

Însă Brănescu a făcut un gest necugetat înainte de pauză. Şi-a luat la şuturi un adversar care-l faultase puternic şi a fost eliminat.

România a rezistat 47 de minute, însă a încheiat la egalitate, 1-1. Iar şansele la calificare sînt tot mai mici.

Țara Galilor - România 1-1

Au marcat: Burns (14) / Nedelcearu (2)

România: Brănescu - Hodorogea, Nedelcearu, Boldor, Cr. Manea - R. Marin (45+1 V. Cojocaru), Ov. Popescu, D. Nedelcu (80 Calcan) - D. Rotariu, Puşcaş (90+2 Voduţ), Al. Păun. Selecţioner: Cristian Dulca

Clasament: 1. Țara Galilor 11p (5 jocuri), 2. Danemarca 10p (4j), 3. România 10p (6j), 4. Bulgaria 9p (5j), 5. Luxemburg 1p (4j), 6. Armenia 1p (6j). Se califica direct prima clasată, cele mai bune 4 din cele 9 locuri secunde dispută baraj.