FOTBAL  »  NATIONALA  »  RUSIA-ROMÂNIA, MARŢI, 18:00

Săndoi: "Un rezultat bun cu Rusia ne dă moral pentru play-off"

Articol de GSP - Publicat luni, 06 septembrie 2010 00:00

Antrenorul echipei naţionale de tineret a României, Emil Săndoi, a declarat că partida cu Rusia este ultimul test înaintea play-off-ului pentru calificarea la Campionatul European Under 21.

"Atmosfera la echipă este una foarte bună. Le-am spus jucătorilor mei că acest ultim meci este unul foarte important, deoarece este ultima repetiţie înaintea play-off-ului care va avea loc în luna octombrie. Am mare încredere în aceşti băieţi şi sper să obţinem un rezultat bun în Rusia, care să ne dea un moral bun pentru play-off. Avem ceva probleme de lot, Bărboianu şi Neagu fiind suspendaţi pentru acest meci, în timp ce Bicfalvi şi Râpă au acuzat nişte accidentări. Oricum, indiferent de echipa cu care vom începe partida de la Sankt Petersburg, vreau să obţinem un rezultat bun", a spus Săndoi, la TVR Iaşi, conform Mediafax.

Săndoi a mai adăugat că îşi doreşte ca şi naţionala pregătită de Răzvan Lucescu să obţină o victorie în partida cu Belarus: "Pe toţi ne interesează rezultatele echipei noastre naţionale şi e normal să ne dorim un rezultat bun în Belarus. Eu cred că o victorie în Belarus ne-ar păstra şansele de calificare la Campionatul European. Aţi văzut ce rezultate au fost în prima etapă a preliminariilor, aşa că nu văd de ce nu ne-am putea gândi în continuare la calificare".

Echipa naţională de tineret a României va disputa marţi, de la ora 18.00, ultimul meci din Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European Under 21.

Antrenorul echipei naţionale de tineret a României, Emil Săndoi, a declarat că partida cu Rusia este ultimul test înaintea play-off-ului pentru calificarea la Campionatul European Under 21.

"Atmosfera la echipă este una foarte bună. Le-am spus jucătorilor mei că acest ultim meci este unul foarte important, deoarece este ultima repetiţie înaintea play-off-ului care va avea loc în luna octombrie. Am mare încredere în aceşti băieţi şi sper să obţinem un rezultat bun în Rusia, care să ne dea un moral bun pentru play-off. Avem ceva probleme de lot, Bărboianu şi Neagu fiind suspendaţi pentru acest meci, în timp ce Bicfalvi şi Râpă au acuzat nişte accidentări. Oricum, indiferent de echipa cu care vom începe partida de la Sankt Petersburg, vreau să obţinem un rezultat bun", a spus Săndoi, la TVR Iaşi, conform Mediafax.

Săndoi a mai adăugat că îşi doreşte ca şi naţionala pregătită de Răzvan Lucescu să obţină o victorie în partida cu Belarus: "Pe toţi ne interesează rezultatele echipei noastre naţionale şi e normal să ne dorim un rezultat bun în Belarus. Eu cred că o victorie în Belarus ne-ar păstra şansele de calificare la Campionatul European. Aţi văzut ce rezultate au fost în prima etapă a preliminariilor, aşa că nu văd de ce nu ne-am putea gândi în continuare la calificare".

Echipa naţională de tineret a României va disputa marţi, de la ora 18.00, ultimul meci din Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European Under 21.

Citește și:
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Superliga
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Capul Verde a făcut-o din nou! Surpriză uriașă în duelul cu Uruguay » Sud-americanii riscă eliminarea de la CM 2026
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Capul Verde a făcut-o din nou! Surpriză uriașă în duelul cu Uruguay » Sud-americanii riscă eliminarea de la CM 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (2)
alexxmr
alexxmr  •  07 Septembrie 2010, 11:44

Sunt de parere ca tineretul ar fi umilit albania ..dar deh ..il avem pe Il-Luce Jr ..don`t worry , be happy ..ca oricum o sa vedem euro de la tv :|

hunedoreanul
hunedoreanul  •  07 Septembrie 2010, 07:50

Tineret, mindria tarii!!!Nu ne amagiti in pregatire si comportament ca epevele de predecesorii ai vostrii.Luati exemplu de la generatia cealalta, la care ei ar trebui sa se uite ca la EROII NEAMULUI, chit ca s-au multumit cu prea putin, fata de valoarea lor individuala. Ginionul lor a fost ca au avut o prun(e)a care dormea pe linia portii. Nicio problema, si pisica e lesinata, putea sa mince o franzela pina a ajuns in careu mingea albanezilor!!!

Vezi toate comentariile (2)
Comentează