FOTBAL  »  NATIONALA  »  SPANIA U21 - ROMÂNIA U21

FOTO Eliminarea, apoi potopul » Spania a întors scorul contra României imediat după „roșul” văzut de Blănuță

Intervenția care a dus la eliminarea lui Vladislav Blănuță FOTO: Ionuţ Iordache (FOTO) +37   FOTO
Intervenția care a dus la eliminarea lui Vladislav Blănuță FOTO: Ionuţ Iordache (FOTO)

Articol de - Publicat sambata, 14 iunie 2025 20:57 / Actualizat duminica, 15 iunie 2025 02:26

Vladislav Blănuță a fost eliminat în minutul 84 al meciului dintre Spania și România de la Euro U21. La câteva secunde distanță, ibericii au egalat la 1.

În minutul 76, staff-ul condus de Daniel Pancu a efectuat o dublă-modificare: stoperul Cristian Ignat și atacantul Vladislav Blănuță i-au înlocuit pe Umit Akdag și Louis Munteanu, marcatorul golului României.

La numai 8 minute distanță, Blănuță s-a văzut nevoit să părăsească terenul. Dintr-un exces de zel, și-a calculat greșit pașii și i-a pus talpa pe gleznă unui adversar, fundașului central Cristian Mosquera.

Spania a întors scorul contra României imediat după eliminarea lui Vladislav Blănuță

„Centralul” olandez Sander van der Eijk a scos imediat cartonașul roșu din buzunar. N-a mai contat că Blănuță nu a dorit să-și rănească adversarul, intervenția lui imprudentă a avut intensitate și decizia are acoperire regulamentară.

La doar câteva secunde după ce Blănuță a părăsit terenul, Mikel Jaureguizar a egalat la 1 cu un șut superb, expediat din afara careului. Chiar cel faultat de Blănuță, Mosquera, i-a pasat.

Singurul lucru de reproșat... Blănuță, n-ai voie la nivelul ăsta să faci așa ceva! Sigur, ai intrat, ești surescitat, îți dorești foarte mult, dar sunt lucruri pe care nu ai voie să le faci la nivelul ăsta și bineînțeles că plătești. Spania te toacă, te toacă.

- Florin Prunea, reacție la DigiSport

La 3 minute distanță, Roberto Fernandez a adus-o în avantaj pe Spania. A fost, de altfel, golul victoriei pentru iberici. Interesant este că ambele lor goluri au fost semnat de jucători introduși în partea secundă: Fernandez la pauză, Jaureguizar în minutul 65.

Blănuță nu a jucat deloc în primul meci, contra Italiei, fiind suspendat. Astăzi, patronul echipei de care aparține, Adrian Mititelu (FCU Craiova), se arăta convins că Blănuță va prinde un transfer important după Campionatul European.

Citește și:
Gestul făcut de toți fotbaliștii campioanei FCSB, când au pășit pe gazonul de la Mioveni
Superliga
Gestul făcut de toți fotbaliștii campioanei FCSB, când au pășit pe gazonul de la Mioveni
Scânteia care a aprins scandalul dintre Cătălin Oprișan și Radu Banciu: „Vai de capul vostru! V-o ia mintea razna”
Media
Scânteia care a aprins scandalul dintre Cătălin Oprișan și Radu Banciu: „Vai de capul vostru! V-o ia mintea razna”
Olimpiu Moruțan negociază transferul la Rapid! Ce salariu vrea internaționalul român
Superliga
Olimpiu Moruțan negociază transferul la Rapid! Ce salariu vrea internaționalul român
Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale
Campionate
Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale
2026 începe cu un mare faliment
Profit.ro
2026 începe cu un mare faliment
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Surpriză imensă în Top 100 cei mai bine plătiți sportivi din 2025

Vedeta lui PSG s-a îndrăgostit de o fostă studentă la științe politice, care a renunțat la școală pentru ... dansuri orientale


Comentarii (3)
Rumburak71
Rumburak71  •  14 Iunie 2025, 22:18

Își freacă mâinile Mititelu! După exceptionalul meci făcut de Blănuță cel puțin 3/4 cluburi sunt interesate de serviciile lui. Din surse sigure se aude de Real, Barça, PSG, Liverpool...deocamdată!

petre47
petre47  •  14 Iunie 2025, 22:05

Dece a fost introdus Blanuta? Conduceam pe tabela, spaniolii erau peste noi, trebuia sa tinem rezultatul. Si, intra un atacant! Dece?

godot
godot  •  14 Iunie 2025, 21:16

Atacă prostesc Bănuță și simulare penibilă Ianis Stoica, care e mai culpabil. Am primit gol în 9.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează