FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - BELARUS

Ce pierdere! Omul de bază de la Farul s-a „rupt” în prima repriză din România - Belarus

Tudor Băluță s-a accidentat în România - Belarus +11   FOTO
Tudor Băluță s-a accidentat în România - Belarus

Articol de - Publicat marti, 28 martie 2023 22:31 / Actualizat marti, 28 martie 2023 22:37

Tudor Băluță (24 de ani) s-a accidentat spre finalul primei reprize din România - Belarus și a fost înlocuit cu Alexandru Cicâldău.

România a înscris de două ori în prima parte a meciului cu Belarus, dar selecționerul Edi Iordănescu are și un motiv de supărare.

În minutul 38 al partidei, după o pasă către Andrei Burcă, mijlocașul Tudor Băluță a ridicat mâna către banca de rezerve și s-a așezat pe gazon, acuzând dureri la mușchii coapsei drepte.

+7 FOTO

Tudor Băluță s-a „rupt” în prima repriză din România - Belarus

Echipa medicală a intrat pe teren, a constatat că Băluță nu poate continua partida, astfel că Edi Iordănescu a fost nevoit să efectueze prima schimbare încă dinaintea pauzei. În minutul 44, după câteva minute în care „tricolorii” au jucat în 10 oameni, pe teren a intrat Alexandru Cicâldău.

Vestea accidentării lui Tudor Băluță va provoca îngrijorare și la Farul Constanța. Mijlocașul defensiv este piesă de bază în echipa cu care Gică Hagi atacă titlul de campion al României.

Tudor a jucat 26 de meciuri pentru Farul în acest sezon, cu 3 goluri și 3 pase decisive.

Mai multe știri de actualitate:

România - Belarus, comentat de Cristi Geambașu, Remus Răureanu și Eduard Apostol
România - Belarus
Preliminarii EURO 2024 » Scor de neprezentare în Elveția - Israel + Rezultat-șoc la Pristina: Andorra a încurcat Kosovo!