NATIONALA  ·  EURO 2019

UEFA, decizie cu impact major pentru naționala U21 » Mirel Rădoi jubilează

Joi, 07 Februarie

UEFA a decis ca începând cu ediția din 2021 a Campionatului European sub 21 de ani, competiția să aibă 16 echipe participante. 

Comitetul Executiv al Federației Europene de Fotbal, întrunit pe 6 februarie, la Roma, a decis ca începând cu ediția din 2021, găzduită de Slovenia și Ungaria, să mărească cu 4 numărul echipelor participante la turneul european final U21. Astfel, numărul lor crește de la 12 la 16. 

În campania pentru EURO 2021, România le are adversare pe Danemarca, Ucraina, Irlanda de Nord, Finlanda și Malta.

Naționala sub 21 de ani a României este calificată la EURO 2019. „Tricolorii” lui Mirel Rădoi fac parte din grupa C, alături de marile favorite ale competiției, Anglia și Franța, și Croația.

Program România la Euro 2019

18 iunie

  • ROMÂNIA - Croația (ora 19:00, San Marino)
  • Anglia - Franța (ora 21:45, Cesena)

21 iunie

  • Anglia - ROMÂNIA (ora 19:00, Cesena)
  • Franța - Croația (ora 21:45, San Marino)

24 iunie:

  • Croația – Anglia (ora 21:45, San Marino)
  • Franța – ROMÂNIA (ora 21:45, Cesena)

Programul va fi confirmat de UEFA pe 12 decembrie.

Vezi și: 

FCSB vrea să devină naționala U21! 3 ținte tari: Alexandru Pașcanu, Răzvan Oaidă și Darius Olaru!

Comentarii (2)

cneius  •  07 Februarie 2019, 17:54
Postat de Constantin Stancu pe 07 Februarie 2019, 17:45

De ce jubileaza Radoi?

Nu se stie inca dar el jubileaza !

Constantin Stancu  •  07 Februarie 2019, 17:45

De ce jubileaza Radoi?

Vezi toate comentariile (2)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:00 Tenis, WTA

Turneul din Istanbul

Telekom 4
12:00 Tenis, ATP

Turneul din Barcelona

Telekom 4
12:00 Snooker

CM: Sheffield

Eurosport
12:30 Tenis, WTA

Turneul din Stuttgart

Digi 2
19:30 Fotbal, Liga 2

Mioveni - Petrolul

Digi 1, Telekom 1
21:00 Baschet M

Panathinaikos Atena - Real Madrid

Digi 4, Telekom 4
21:30 Fotbal, La Liga

Valladolid - Girona

Digi 3, Telekom 2
21:45 Fotbal, Cupa Germaniei

Hamburg - Leipzig

Telekom 3
21:45 Fotbal, Premier League

Tottenham - Brighton

Eurosport
22:30 Fotbal, La Liga

Alaves - Barcelona

Digi 1, Telekom 1
22:45 Baschet M

Zalgiris Kaunas - Fenerbahce Istanbul

Digi 4, Telekom 4
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 6 4 2 0 6 - 1 41
2 FCSB 6 3 2 1 9 - 5 36
3 CSU Craiova 6 3 1 2 6 - 5 33
4 Viitorul 6 3 2 1 9 - 5 30
5 Astra Giurgiu 6 1 0 5 2 - 9 24
6 Sepsi OSK 6 0 1 5 1 - 8 20


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 6 5 1 0 10 - 3 32
2 Dinamo 6 5 0 1 10 - 4 31
3 Poli Iași 6 2 1 3 5 - 7 24
4 FC Voluntari 6 3 2 1 9 - 6 22
5 FC Botoșani 6 1 1 4 3 - 7 22
6 Hermannstadt 6 0 2 4 3 - 9 18
7 Călărași 6 1 2 3 4 - 9 17
8 Chiajna 6 1 3 2 9 - 8 15
Du 28.04.19
21:00
FCSB
-
Astra Giurgiu
-
Lu 29.04.19
18:00
CSU Craiova
-
Sepsi OSK
-
Lu 29.04.19
21:00
CFR Cluj
-
Viitorul
-


Play-out
Vi 26.04.19
21:00
Chiajna
-
Gaz Metan
-
Sa 27.04.19
16:00
Călărași
-
Hermannstadt
-
Sa 27.04.19
19:00
FC Voluntari
-
Dinamo
-
Du 28.04.19
18:00
FC Botoșani
-
Poli Iași
-