FOTBAL  »  NATIONALA  »  CEHIA U19 - ROMÂNIA U19

Umiliţi » România U19 a pierdut categoric prima partidă din turul de elită pentru CE 2016: 0-3 cu Cehia

Andreas Spier

Articol de - Publicat vineri, 25 martie 2016 00:00

Elevii lui Andreas Spier au început dezastruos turul de elită pentru calificarea la Euro 2016. România U19 n-a avut nicio şansă în compania Cehiei, pierzând la scor de neprezentare, 0-3.

Reuşitele au venit în primele 34 de minute, goluri marcate de Mihalik, Pulkrab şi Trubac, iar România şi-a luat, practic, adio de la turneul final. Pentru că la CE 2016 se califică doar primul loc din grupă!

România mai joacă două partide, cu gazda turneului, Austria (mâine, 16:30), şi cu Slovacia (29 martie, ora 19:00).

Putea fi şi Ivan

Din lot a lipsit Andrei Ivan, deşi atacantul Craiovei era eligibil. Fotbalistul a fost preferat la "naţionala" mare, unde a jucat 31 de minute împotriva Lituaniei. În locul său au venit Botă (Gloria Buzău - L2) şi Cr. Ene (Viitorul II - L3).