FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - CIPRU

VIDEO Mihăilă face haz de caz, la primul meci după 5 luni: „N-am avut prea multe de învățat de la Chivu”

Valentin Mihăilă a primit un cadou din partea unui suporter +43   FOTO
Valentin Mihăilă a primit un cadou din partea unui suporter

Articol de , , - Publicat miercuri, 11 iunie 2025 01:03 / Actualizat miercuri, 11 iunie 2025 09:07

România - Cipru 2-1. Valentin Mihăilă (25 de ani), mijlocașul stânga de la Parma, a revenit pe teren după o accidentare care l-a scos din circuit în ultimele 5 luni. Acesta a oferit prima reacție după succesul „tricolorilor” de pe Arena Națională. La finalul meciului, fotbalistul român a primit un tablou din partea unui suporter.

Chestionat și despre situația fostului său antrenor de la Parma, Cristi Chivu (44 de ani), cel care a preluat-o pe Inter, Mihăilă a făcut haz de necaz și a recunoscut faptul că n-a avut prea multe de învățat de la tehnician, ținând cont de faptul că a fost mai mult accidentat și n-a apucat să lucreze cu el atât de mult.

Omul meciului în România - Cipru, Dennis Man i-a transmis un mesaj lui Cristi Chivu: „Ce pot să spun mai mult?”
ROMÂNIA - CIPRU
Omul meciului în România - Cipru, Dennis Man i-a transmis un mesaj lui Cristi Chivu: „Ce pot să spun mai mult?”

VIDEO. Valentin Mihăilă, declarații după România - Cipru 2-0: „Nu știu dacă a fost adversarul perfect”

Mihăilă a savurat din plin revenirea pe teren și i-a mulțumit selecționerului Mircea Lucescu (79 de ani) pentru încrederea acordată. Chiar dacă România mai are șanse mici la calificare, Mihăilă susține că „tricolorii” nu vor renunța și vor încerca să câștige toate partidele pentru a spera la calificarea directă.

„Trebuia să câștigăm, să ne facem treaba pe teren, să demonstrăm că suntem o echipă bună și putem să câștigăm meciurile. Ne pare rău că n-am reușit să câștigăm în Austria. Sper că le-am făcut o bucurie suporterilor și vom lupta în continuare pentru calificare.

Nu știu dacă Cipru a fost adversarul perfect. Am intrat motivați, știam ce echipă vom întâlni, am mai jucat cu ei. Suntem foarte bucuroși că am câștigat din nou contra lor. Te gândești să ajungi cât mai sus, se mai pot încurca echipele, de ce nu Cipru poate încurca Austria, sau Bosnia pe Austria.

Mai este mult până la final, credem în șansa noastră și vom da totul pentru a ne califica. Îi mulțumesc lui Mister pentru că m-a introdus titular. Îmi pare rău că n-am reușit să joc cu Austria, am avut o suprasolicitare pe coapsa stângă fix înainte de meci.

Perioada în care am fost accidentat a fost un chin, am trecut foarte greu prin această perioadă. Sunt fericit că am reușit să joc astăzi și să câștigăm.

Îi urez multă baftă lui Chivu și să facă treabă bună. Nu știu dacă m-a surprins sau nu, vă dați seama că un antrenor care a venit de câteva luni la echipă să facă pasul la un nivel așa înalt, este doar meritul lui.

Nu prea mi-a fost antrenor, că am fost mai mult accidentat (n.r. - râde). Am reușit să mă antrenez doar câteva zile cu dânsul. N-am avut prea multe de învățat”, a precizat Valentin Mihăilă, la Prima TV.

Eu și Man suntem ca frații, m-am bucurat pentru el, sper să intre în formă bună.

Cred că am dus 60 de minute bine, pot spune eu, după o perioadă atât de lungă. Sunt fericit pentru asta.

- Valentin Mihăilă, fotbalistul echipei naționale

GALERIE FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din România - Cipru

Man, în România - Cipru, în preliminariile CM/ FOTO: Cristi Preda (GSP)
Dennis Man, în România - Cipru, în preliminariile CM/ FOTO: Cristi Preda (GSP)
România - Cipru, în preliminariile CM/ FOTO: Cristi Preda (GSP)
România - Cipru, în preliminariile CM/ FOTO: Cristi Preda (GSP)
România - Cipru, în preliminariile CM/ FOTO: Cristi Preda (GSP)
+38 FOTO

Clasamentul LIVE din grupa României din preliminariile Campionatului Mondial

Citește și:
FC U Craiova, victorie în dosarul palmaresului Științei! Mititelu, reacție triumfătoare: „Impostura a căzut!”
Superliga
FC U Craiova, victorie în dosarul palmaresului Științei! Mititelu, reacție triumfătoare: „Impostura a căzut!”
Thierry Henry, apariție rară alături de iubita-fotomodel: „Partenerul meu de lucruri nebunești!”
Campionate
Thierry Henry, apariție rară alături de iubita-fotomodel: „Partenerul meu de lucruri nebunești!”
Vești de ultimă oră despre Mircea Lucescu: medicii s-au răzgândit în privința eliberării din spital
Nationala
Vești de ultimă oră despre Mircea Lucescu: medicii s-au răzgândit în privința eliberării din spital
VIDEO „Nu, dom' profesor, nu loviți calul! Nu așa!” » Hipodromul tăcerii din Craiova: sportivi jigniți, animale bătute și hrănite cu mâncare mucegăită! Oficialii neagă: „Părinții se băteau între ei și chemau poliția”
Special
VIDEO „Nu, dom' profesor, nu loviți calul! Nu așa!” » Hipodromul tăcerii din Craiova: sportivi jigniți, animale bătute și hrănite cu mâncare mucegăită! Oficialii neagă: „Părinții se băteau între ei și chemau poliția”
PREMIERĂ Hidroelectrica nu mai este cel mai ieftin furnizor de electricitate
Profit.ro
PREMIERĂ Hidroelectrica nu mai este cel mai ieftin furnizor de electricitate
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (3)
Nae_4774
Nae_4774  •  11 Iunie 2025, 12:32

Intră din când în când în teren la meciuri oficiale, dau câte un gol de Paște și altul de Crăciun, dar se cred zmei.

ares2024
ares2024  •  11 Iunie 2025, 10:12

Chivu e un profesionist fata de majoritatea dintre voi......***,tatuaje si fitze !

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

therealreddog33
therealreddog33  •  11 Iunie 2025, 07:28

Recunosc ca nu îl urmăresc pe Rațiu cum joacā în Spania. Însă la nationalā a făcut mai mult meciuri slabe. De data asta greșește Lucescu, laudandu-l. O fi bun în Spania, trebuie însă să învețe urgent să se apere. Un fundaș dreapta care e bun doar ofensiv (și acolo parțial) nu va ajunge la o echipă mare. Și Dan Petrescu era foarte ofensiv, când punea piciorul la minge se cunoștea însă. La Rațiu observ lipsuri de poziționare defensivă, astea se învață până la 15-16 ani, stau la baza jocului unui fundaș, indiferent ca e central sau lateral.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează