FOTBAL  »  NATIONALA  »  TURCIA U17 - ROMÂNIA U17 1-3

Victoria care n-a mai contat: România U17 a învins Turcia, dar „tricolorii” au ratat calificarea la Euro

Articol de GSP - Publicat marti, 26 martie 2019 16:01

Naționala României sub 17 ani a încheiat meciurile de la Turul de Elită din Turcia cu o victorie, 3-1 împotriva gazdelor, dar „tricolorii” au ratat calificarea la EURO.

Elevii lui Daniel Mogoșanu au profitat de cartonașul roșu primit în minutul 8 de turcul Akpinar, iar pe finalul primei reprize Ianis Stoica a deschis scorul. Louis Munteanu a reușit și el o dublă pe finalul partidei, în minutele 78 și 88, ultimul gol din penalty. Polat Abay a marcat pentru Turcia, în minutul 52.

Deși au câștigat azi, „tricolorii” au încheiat grupa de calificare pe locul 3, cu 3 puncte, din cauza umilințelor suferite în primele două jocuri: 1-5 cu Austria și 0-3 cu Italia.

Câștigătoare a ieșit Italia, cu maximum de puncte din trei jocuri, pe doi s-a clasat Austria, cu 4 puncte, și pe ultima poziție a fost Turcia, cu un singur punct.

La turneul final găzduit de Irlanda, în perioada 3-19 mai 2019, se califică echipele clasate pe primul loc și cele mai bune 7 ocupante ale pozițiilor secunde.

Echipele de start

România: 1.Sava – 2. Grosu, 3. Drăgușin-cpt, 20. Chilili, 14. Florică (4. Stefanovici 58′)- 5. Crivac, 17. Borcea – 18. Corbeanu (10. Bani 73′), 7. Stoica (8. . Grameni 83′), 16. Baiaram (11. Pitu 59′)- 19. Suciu (9. Munteanu 59′)
Rezerve neutilizate: 12. Tătaru – 12. Szondi, 15. Pascu
Selecționer: Daniel Mogoșanu

Turcia: 1. Murat Akşit – 2. Sarıkaya, 15. Kurtuluş, 4. Emre Akşit, 3. Kurukalıp – 6. Sevinç, 16. Karakaya (8. Bakırsu 81′)- 17. Tunahan Taşçı (7. Ozdemir 65′), 13. Onur (20. Abay 46′), 9. Kavrazlı (18. Akman 46′) -cpt – 11. Akpınar
Rezerve neutilizate: 12. Olmuş – 14. Yeşil, 19. Özden
Selecționer: Turhan Sofuoglu