FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U16

VIDEO Victorie pentru naționala U16 a României și în al doilea amical cu Irlanda

Articol de GSP - Publicat joi, 21 septembrie 2017 17:55

După ce marți naționala U16 a României a învins-o  pe selecționata similară a Irlandei cu 3-1, "tricolorii" au obținut o nouă victorie în fața irlandezilor, într-un test de verificare disputat astăzi, la Mogoșoaia, scor 2-1.

Irlandezii au deschis scorul în minutul 32, prin Carty, care a înscris în urma unei lovituri de cap.

România U16 a egalat la patru minute după pauză, prin Corbeanu, care l-a executat pe portarul Irlandei cu o lovitură imparabilă de cap.

Același Corbeanu a reușit "dubla" în minutul 58, după ce a înscris cu un șut la colțul lung în urma unei acțiuni personale, stabilind astfel scorul final al partidei, informează site-ul FRF.

Formația utilizată de selecționerul Daniel Mogoșanu:  1. Popa - 2. Androne, 3. Dicu, 6. Drăgușin-cpt., 4. Dumitrașcu (18. Florică, 41') - 5. Crivac, 8. Borcea (15. Pănoiu, 57') - 11. Stoica (24. Florescu, 75'), 10. Bani, 7. Stefanovici (22. Țenea, 41') - 9. Corbeanu (16. Sima, 71')

Echipa Irlandei: 16. Bazuna - 4. Power, 5. Kelly, 6. McKinley, 13. Furlong - 7. Obsele, 10. Leavy, 18. Keogh-cpt. - 15. Healy, 11. Carty, 8. Holt.
Antrenor: Paul Osam

Lotul României

Portari: Răzvan Sava (LPS Banatul), Robert Popa (SCM Râmnicu Vâlcea)

Fundași: Cătălin Androne (Dinamo), Radu Drăgușin (Regal Sport), Simone Dumitrașcu (ASD Ducato Calcio), Andrei Dicu (FCSB), Vlad Mocioacă (SCM Râmnicu Vâlcea), Luca Florică (Regal Sport)

Mijlocași: Alexandru Crivac (FC Dănuț Coman), Ioan Borcea (Dinamo), Ștefan Pănoiu (SCM Râmnicu Vâlcea), Alexandru Sima (FC Dănuț Coman), Andrei Florescu (Dinamo), Ahmed Bani (Dinamo), Andrei Țenea (Dinamo), Ianis Stoica (FCSB)

Atacanți: Ștefan Stefanovici (Juniorul Vaslui), Botond Szoni (Csikszereda Miercurea Ciuc), Mihai Stan (Dinamyk Craiova), Theodor Corbeanu (Toronto FC)

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”