GSP.RO  »  INTERNATIONAL  »  SUPERCUPA EUROPEI

Avantaj Sevilla? » UEFA schimbă modul de disputare a Supercupei Europei

Articol de - Publicat vineri, 30 iunie 2023 13:19 / Actualizat vineri, 30 iunie 2023 14:27

Supercupa Europei 2023, programată pe 16 august, la Atena, nu va avea prelungiri dacă scorul va fi egal după 90 de minute. Manchester City - FC Sevilla se va tranșa direct la penalty-uri, ceea ce pare să vină în întâmpinarea andaluzilor, care în 2015, 2016 și 2020 au pierdut trofeul în timpul suplimentar.

UEFA a decis schimbarea unui punct important din regulamentul de disputare a Supercupei Europei. Astfel, înfruntarea din acest an, dintre Manchester City, câștigătoarea Ligii Campionilor, și FC Sevilla, deținătoarea Europa League, se va tranșa la lovituri de departajare dacă scorul va fi egal la finele celor 90 de minute regulamentare. Dispar practic cele două reprize de prelungiri, de câte 15 minute.

Gică Hagi a primit o ofertă oficială din Premier League pentru un jucător de-ai lui + Campioana mai are o propunere și din Germania
FARUL

FC Sevilla a fost învinsă de Bayern în prelungiri, în 2020

Hotărârea forului continental pare să vină în întâmpinarea Sevillei. Andaluzii nu s-au descurcat bine când s-au jucat prelungiri în Supercupa Europei, din moment ce au pierdut trei dintre cele șase finale disputate în timpul suplimentar

Ultima oară în 2020, la Budapesta. Echipa pregătită atunci de Julen Lopetegui a fost învinsă de Bayern Munchen cu 2-1 (1-1 după 90 de minute), printr-un gol înscris de Javi Martinez în minutul 104.

Barcelona și Real Madrid i-au suflat Sevillei trofeul tot în timpul suplimentar

În 2015, la Tbilisi, Barcelona - Sevilla s-a încheiat 5-4. A fost 4-4 după 90 de minute, iar Pedro a marcat golul victoriei catalanilor în minutul 115. Un an mai târziu, alb-roșiii au înregistrat un nou eșec în prelungiri: 2-3 cu Real Madrid.

7 trofeea câștigat FC Sevilla în Europa League (fostă Cupa UEFA). Record! Supercupa Europei nu și-a adjudecat-o decât o singură dată, în 2006

Remiză, 2-2, la capătul timpului regulamentar, dezastru apoi: jucător eliminat în minutul 93 (Kolodziejczak) și gol decisiv primit cu 60 de secunde înaintea fluierului final al timpului suplimentar. Autor: Carvajal (119).

Supercupa Europei 2023 este programată pe 16 august, la Atena, pe arena lui Panathinaikos, „Giorgios Karaiskakis”.

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”