SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP CHINA

Max Verstappen, declarațiile zilei, după calificări: „Pot câștiga doar dacă toți cei din fața mea abandonează!”

Max Verstappen. FOTO: Imago
Max Verstappen. FOTO: Imago

Articol de - Publicat sambata, 22 martie 2025 12:19 / Actualizat sambata, 22 martie 2025 12:38

Pilotul australian Oscar Piastri, de la McLaren, va pleca din pole position în Marele Premiu al Chinei, care se va disputa pe circuitul de la Shanghai. Pentru Piastri, acesta este primul pole position din carieră. Max Verstappen a oferit declarații amuzante la finalul zilei.

El i-a devansat pe George Russell, de la Mercedes, și pe Lando Norris, colegul său de la McLaren. Campionul mondial Max Verstappen (Red Bull) a terminat pe locul patru, urmat de monoposturile Ferrari, pilotate de Lewis Hamilton și Charles Leclerc.

Lewis Hamilton, exuberant după primul succes la Ferrari: „Am spus întotdeauna că Roma nu a fost construită într-o zi”
FERRARI
Lewis Hamilton, exuberant după primul succes la Ferrari: „Am spus întotdeauna că Roma nu a fost construită într-o zi”

Verstappen a oferit declarația zilei la Shanghai

La finalul calificărilor, Verstappen a oferit declarația zilei, spunând că singura sa șansă pentru un al doilea triumf consecutiv la Shanghai este ca piloții din fața lui să abandoneze cursa.

Pot câștiga doar dacă toți cei din fața mea abandonează. Nu suntem suficient de rapizi. Turul a fost bun, dar a fost dificil să am un echilibru constant în fiecare tur și în fiecare curbă. A fost complicat, dar lucrăm la această problemă și încercăm să ne îmbunătățim”, a declarat pilotul Red Bull, citat de sportal.bg

El a completat: „Mă simt confortabil, sunt încrezător, dar uneori nu obțin de la mașină ceea ce îmi doresc, ceea ce face dificil să fiu perfect în fiecare curbă. În cursă, acest lucru duce la o degradare mai mare a anvelopelor, ceea ce nu este ideal. Mă simt în cea mai bună formă de pilotaj, simt că fac tururi perfecte în calificări și că maximizez potențialul nostru și în curse”.

Grila de start în Marele Premiu al Chinei

  1. Oscar Piastri (McLaren)

  2. George Russell (Mercedes)

  3. Lando Norris (McLaren)

  4. Max Verstappen (Red Bull)

  5. Lewis Hamilton (Ferrari)

  6. Charles Leclerc (Ferrari)

  7. Isack Hadjar (Racing Bulls)

  8. Andrea Antonelli (Mercedes)

  9. Yuki Tsunoda (Racing Bulls)

  10. Alexander Albon (Williams)

  11. Esteban Ocon (Haas)

  12. Nico Hulkenberg (Sauber)

  13. Fernando Alonso (Aston Martin)

  14. Lance Stroll (Aston Martin)

  15. Carlos Sainz (Williams)

  16. Pierre Gasly (Alpine)

  17. Oliver Bearman (Haas)

  18. Jack Doohan (Alpine)

  19. Gabriel Bortoleto (Sauber)

  20. Liam Lawson (Red Bull)

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
România frânează Hornbach
Profit.ro
România frânează Hornbach
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează