INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GENOA - EMPOLI 2-1

43 de minute de tăcere într-un meci din Serie A! "Liniște pentru cele 43 de răni ale inimii"

Articol de - Publicat luni, 27 august 2018 14:42

Genoa a învins-o pe teren propriu pe Empoli, scor 2-1, însă un alt eveniment a atras atenția în timpul jocului.

Pe "Marassi" a fost duminică seară o liniște ca de mormânt până în minutul 43 al partidei cu Empoli, publicul omagiind astfel memoria victimelor tragediei de la Genova, provocată de prăbușirea podului Morandi.

În acel minut, pe tabela arenei a apărut lista celor 43 de persoane dispărute, și fanii ambelor echipe au aplaudat, le-au scandat numele și au strigat în cor "Genova, Genova".

"Liniște pentru cele 43 de răni ale inimii. Ridică-te frumoaso și recapătă-ți spledoarea!" și "Puțini metri au separat viața de moarte, Genova plânge acum, dar se va ridica și mai puternică", au fost bannerele afișate de tifosi, care au aplaudat discret reușitele favoriților.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”