INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

A încuiat poarta în Cremonese - Sassuolo! Ionuț Radu, fără greșeală. Chiricheș, ezitant!

Ionut Radu, foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 04 septembrie 2022 16:16 / Actualizat duminica, 04 septembrie 2022 16:36

Ionuț Radu a apărat foarte bine în meciul care a adus nou-promovatei Cremonese primul punct în acest sezon, 0-0 cu Sassuolo. Vlad Chiricheș a revenit cu ezitări contra fostei sale formații.

Continuă seria evoluțiilor bune pentru Ionuț Radu la Cremonese. Portarul român vrea să demonstreze că merita să rămână la Inter și a reușit să închidă poarta pentru prima oară în acest campionat.

Nou promovata a adunat întâiul punct din acest sezon în nulul cu Sassuolo, în care Ionuț Radu a avut șapte intervenții sigure la șuturile cadrate ale adversarilor, în timp ce gazdele n-au nimerit poarta deloc!

„Dublă” pentru prelungire? Rafael Leão lansează provocarea conducerii lui AC Milan
AC MILAN

Ionuț Radu a scos absolut tot în Cremonese - Sassuolo 0-0

În prima repriză, s-a opus în fața lui Pinamonti, apoi loviturii libere executate de Lauriente, fără mari emoții.

Nici la șutul lui Kyriakopoulos nu s-a lăsat surprins, după cum, înaintea pauzei, a reținut mingea în situație de unu-la-unu cu Maxime Lopez. În repriza a doua Ionuț s-a arătat atent la șutul la colțul scurt trimis de Pinamonti. Nu l-a putut învinge Lauriente tot la prima bară sau combinația Frattesi-Pinamonti.

Atenție la Vlad Chiricheș!

Celălalt român, Vlad Chiricheș, a depășit problemele la spate și a bifat toate minutele contra fostei sale echipe, dar a avut unele ezitări, mai ales într-o fază în care l-a scăpat pe Pinamonti, dar a revenit și și-a corectat eroarea.