INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MALLORCA - BARCELONA 0-1

A treia reuşită consecutivă » Rezolvă Ibrahimovici!

Zlatan Ibrahimovici, Ibrahimovici, Barcelona

Articol de - Publicat luni, 29 martie 2010 00:00

Suedezul şi-a regăsit la timp pofta de gol pentru a-i aduce Barcelonei victoria la Mallorca

Zlatan Ibrahimovici a preluat ştafeta golurilor de la coechipierul Lionel Messi. De la acel 4-2 cu Zaragoza, de cînd argentinianul i-a făcut cadou un penalty "pentru a sparge ghinioanele", Zlatan punctează meci de meci.

Miercuri, cu Osasuna (2-0), suedezul a deschis scorul. Iar sîmbătă seară, în deplasarea de la Mallorca (1-0), i-a adus Barcelonei trei puncte uriaşe în duelul cu Real pentru titlu. Şi asta pe un teren unde doar Sevilla mai cîştigase în acest sezon!

Preocupat şi de "sfertul" cu Arsenal, programat miercuri, antrenorul Pep Guardiola n-a trimis în teren cel mai bun unsprezece, încercînd să-i odihnească pe Messi, pe Xavi şi pe Henry. N-a ţinut.

După o primă repriză modestă a apelat, pe rînd, la serviciile primilor doi. Urmarea? Prompt a picat şi golul lui Ibrahimovici. Al 15-lea în acest sezon. Suedezul şi-a permis şi o execuţie de efect, cu spatele, pentru Messi, iar la final a concluzionat: "Gata, mi-a venit şi mie rîndul!".

Iniesta ratează Arsenalul

Confruntarea cu Mallorca a făcut şi o victimă între titularii Barcelonei.  Andres Iniesta a suferit o microruptură musculară şi va pierde ambele întîlniri cu Arsenal din "sferturile" Ligii (31 martie/6 aprilie). "Iniesta va trebui să ia o pauză de zece zile", a precizat antrenorul Pep Guardiola.

Tot Real e lider
Real Madrid a reuşit aseară să-şi păstreze locul de lider în Primera. Trupa lui Pellegrini s-a impus în derby-ul local cu Atletico Madrid, 3-1, deşi s-a văzut condusă cu 1-0 încă din minutul 10! Alonso (49), Arbeloa (55) şi Higuain (62) au reuşit să întoarcă rezultatul în repriza secundă. Forlan a redus din handicap din penalty, dar era prea tîrziu.