INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID

Absență pentru două luni! Un superjucător de la Real Madrid s-a rupt

Mateo Kovacic, foto: reuters

Articol de Socaciu NarcisJURNALISPORT - Publicat vineri, 15 septembrie 2017 14:36

Real Madrid l-a pierdut pe Mateo Kovacic pentru aproximativ două luni.

Mijlocaşul croat s-a accidentat în prima repriză a partidei cu Apoel, disputată pe Santiago Bernabeu, miercuri seară în Champions League şi a părăsit terenul de joc după 25 de minute, fiind înlocuit de Toni Kroos.

Testele efectuate azi de jucătorul de 23 de ani au arătat că acesta a suferit o ruptură parţială a tendonului de la muşchiul aductor, la piciorul drept, ceea ce înseamnă o pauză de circa două luni.

Accidentarea vine într-un moment în care antrenorul campioanei Spaniei începuse să-l folosească tot mai des pe fotbalistul transferat în 2015, de la Inter Milano.

Totuşi, vestea bună este că internaţionalul croat nu va avea nevoie de operaţie, ceea ce s-ar fi întâmplat în cazul unei ruptură totale.

Kovacici se alătură unei lungi liste de jucători indisponibili pentru deplasarea de la Sociedad, cu Ronaldo ispăşindu-şi ultima etapă de suspendare după ce l-a împins pe arbitru în Supercupă, Marcelo de asemenea eliminat în finalul meciului cu Levante, Benzema nerefăcut după o accidentare la genunchi şi Asensio incert.

În sezonul trecut croatul a jucat în 39 de meciuri în toate competiţiile marcând 2 goluri.