INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN - AS ROMA

AC Milan a învins AS Roma, scor 3-1, în runda #20 din Serie A. foto: Imago Images +5   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 14 ianuarie 2024 23:58 / Actualizat luni, 15 ianuarie 2024 00:04

AC Milan a învins-o pe AS Roma, scor 3-1, în runda #20 din Serie A.

Programul complet și rezultatele din Serie A AICI!

Rossonerii au câștigat derby-ul etapei din Serie și au ajuns la 3 victorii consecutive. Milan se clasează pe 3, cu 42 de puncte. De cealaltă parte, Roma ocupă locul 9, cu 29 de puncte. A fost a 3-a partidă la rând fără victorie pentru echipa antrenată de Jose Mourinho.

Yacine Adli a deschis scorul în minutul 11. Francezul a interceptat pasa venită de la Reijnders, a driblat un adversar, apoi a tras la colțul scurt, fără să-i dea vreo șansă portarului Svilar.

Milanezii și-au majorat avantajul în minutul 56, prin Olivier Giroud. Oaspeții au bătut scurt o lovitură de la colțul terenului, Adli a centrat pentru Kjaer, care i-a trimis mingea lui Giroud în careul mic, de unde francezul a înscris cu capul, fără emoții.

Romanii au redus din diferență prin Leandro Paredes, în minutul 69, când italianul a transformat o lovitură de pedeapsă.

Milanezii au închis tabela de marcaj în minutul 84, după o fază superbă pe axa Giroud - Hernandez. Atacantul a trimis o pasă superbă, cu călcâiul, iar șutul lui Theo Hernandez a lovit transversala, apoi a intrat în poartă.

Astfel, AC Milan continuă seria de invincibilitate în fața Romei. A fost a 9-a partidă la rând în care rossonerii nu au cunoscut înfrângerea în fața adversarei de astăzi.

A fost a 3-a întâlnire dintre cele două echipe cu Jose Mourinho pe banca Romei. Portughezul a înregistrat două înfrângeri și o remiză.

+1 FOTO

FINAL. AC Milan - AS Roma 3-1

Click aici pentru statistici
Au marcat: Adli '11, Giroud '56, Hernandez  '84  / Paredes '69

AC Milan - AS Roma, echipele de start:

AC Milan (4-2-3-1): Maignan - Calabria, Kjaer, Gabbia, Hernandez - Adli, Reijnders - Pulisic, Loftus-Cheek - Giroud
Rezerve: Nava, Mirante, Bartesaghi, Jimenez, Jovic, Musah, Okafor, Romero, Simic, Terracciano, Traore, Zeroli
Antrenor: Stefano Pioli

AS Roma (3-5-2): Svilar - Kristensen, Mancini, Llorente - Celik, Cristante, Paredes, Bove, Spinazzola - Lukaku, El Shaarawy
Rezerve: Boer, Patricio, Belotti, Costa, Huijsen, Karsdorp, Pellegrini, Pisilli, Zalewski
Antrenor: Jose Mourinho

VIDEO. Bogdan Lobonț, amintiri de excepție de la AS Roma

Presa din Spania anunță că transferul lui Horațiu Moldovan în La Liga e iminent: „Va fi titularul!”
RAPID
Dublu campion în Liga 1, discurs-manifest: „Nu-mi găsesc nicio echipă pentru că nu fac compromisuri. Vrei să mă dai afară? Plătește!”