INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

VIDEO Cristi Chivu, învins și la retur de AC Milan » Primul eșec în Serie A pentru Inter după 15 meciuri. Distanța scade în clasament

Estupinan, eroul lui Milan cu Inter. Foto: Imago Images
Estupinan, eroul lui Milan cu Inter. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 08 martie 2026 23:48 / Actualizat luni, 09 martie 2026 04:54

AC Milan s-a impus în derby-ul împotriva celor de la Inter, cu același scor de la victoria din tur, 1-0, în meciul din etapa #28, și reduce din distanța față de lider. Cristi Chivu a ratat astfel o primă „minge de meci” pentru a închide discuțiile despre titlu, dar rămâne totuși cu un avans confortabil de 7 puncte.

Interul lui Cristi Chivu nu a reușit să spargă „zidul” lui Allegri. Mkhitaryan a ratat o ocazie imensă, iar Estupinan, la faza imediat următoare, a punctat decisiv, în minutul 35. Prima înfrângere în campionat pentru antrenorul român tocmai de la derby-ul precedent cu AC Milan!

Start timid în Derby della Madonnina: Inter și AC Milan s-au tatonat 30 de minute

Unul dintre cele mai așteptate meciuri din fotbalul italian a început timid, cu echipele în tatonare, așteptând breșe. Prima dată Luka Modric i-a dat emoții lui Cristi Chivu cu un șut de la depărtare care s-a dus alături.

După șutul croatului, meciul a continuat să se închidă, astfel că până în minutul 30 cele două echipe au oferit spectatorilor o posesie sterilă, fără faze de poartă.

Mkhitaryan a iertat, Estupinan nu

Inter putea da lovitura la chiar primul șut pe spațiul orții. Mkhitaryan a scăpat singur cu portarul, dar s-a precipitat și a tras direct în Maignan. „Diavolii” nu au ezitat să taxeze ratarea imensă: la faza imediat următoare Fofana a deschis dintr-o singură pasă toată apărarea lui Cristi Chivu și l-a lăsat pe Estupinan în poziție ideală. Ecuadorianul nu a iertat.

Jocul a început a devenit din ce în ce mai animat, dar până la pauză Inter nu a mai pus probleme. Controlul din ultimele 10 minute ale primei reprize anunța cum urma să se desfășoare actul secund.

0 idei ofensive pentru Interul lui Cristi Chivu: defensiva disciplinată a lui Allegri i-a pus „capac”

De la ieșirea de la cabine, Inter a dat startul unui joc de posesie impecabil. Elevii lui Cristi Chivu au început să preseze la poarta lui Maignan. AC Milan a acceptat dominarea, dar nici nu le-a lăsat breșe rivalilor din oraș.

În minutul 54 Dimarco a ratat o oportunitate bună, dar a tras puțin peste poarta lui Maignan de la aproximativ 11 metri. Ofensiva celor de la Inter a încercat să „toace” defensiva lui Allegri, dar AC Milan a închis toate spațiile disponibile printr-o așezare defensivă în 5-3-2.

Deși a avut peste 70% posesie în actul secund, Inter a avut un singur șut cadrat și o singur ocazie mare. În rest, a măcinat în gol.

Chiar mai mult, Alessandro Bastoni, unul dintre cei mai importanți oameni din defensiva Interului, a ieșit accidentat în minutul 68 după o ciocnire violentă cu Rabiot.

Pas greșit în lupta la titlu, dar Cristi Chivu este în grafic pentru Scudetto

Cristi Chivu nu a reușit să o bată pe AC Milan tur-retur, dar la final ar putea fi el cel care râde, cu mâinile pe Scudetto. Văzut de specialiști ca un derby de titlu, Inter nu a reușit să aducă cele trei puncte care ar fi însemnat o mână pe trofeul de campion.

În continuare, Cristi Chivu este în grafic, dar distanța s-a micșorat. De la 10 puncte avans, acum Inter mai are doar 7 puncte cu 10 etape înainte de final, iar jocul ofensiv nu dă semne îmbucurătoare.

Clasamentul din Serie A

FINAL » AC Milan - Inter 1-0

  • Click AICI pentru cele mai importante detalii și statistici despre acest meci

  • A marcat: Estupinan 35'

  • Min. 68: Alessandro Bastoni s-a accidentat după o ciocnire cu Rabiot. În locul său a intrat Carlos Augusto. Și Barella a fost înlocuit cu Frattesi

  • Min. 59: Cristi Chivu a decis să schimbe! Au intrat Sucic și Dumfries. Au ieșit Mkhitaryan și Luis Henrique

  • Min. 54: Dimarco a tras puțin peste poarta lui Maignan de la aproximativ 11 metri.

  • Start în repriza secundă! Antrenorii nu au efectuat schimbări la pauză

  • Pauză!

  • Min. 35: La faza imediat următoare a venit și primul șut al celor de la AC Milan. Estupinan a fost deschis cu o pasă superbă de Fofana, iar Sommer a fost învins

  • Min. 34: A venit primul șut pe poartă! a ratat o ocazie imensă: Mkhitaryan, singur cu portarul, a șutat în Maignan

  • Min. 30: Până în acest moment nicio formație nu a înregistrat niciun șut pe poartă. Cele două formații nu au reușit să creeze ocazii importante, dar balanța înclină în partea lui Cristi Chivu la capitolul posesie

  • Min. 3: Luka Modric a trimis un șut puțin pe lângă poarta lui Sommer

  • Start de partidă!

AC Milan - Inter, echipele de start

AC Milan: Maignan - Tomori, De Winter, Pavlovic - Saelemaekers, Fofana, Modric, Rabiot, Estupinan - Pulisic, Leao
Antrenor: Massimiliano Allegri

Inter (3-5-2) : Sommer - Bisseck, Akanji, Bastoni - Luis Henrique, Barella, Zielinski, Mkhirtaryan, Dimarco - Esposito, Bonny
Antrenor: Cristi Chivu

Citește și:
Planul pregătit în secret peste noapte! » Imaginile surprinse în stadionul lui Beșiktaș
Nationala
Planul pregătit în secret peste noapte! » Imaginile surprinse în stadionul lui Beșiktaș
Echipe la Turcia - România, baraj pentru Mondial + ultimele informații de la trimișii GSP la Istanbul
Nationala
Echipe la Turcia - România, baraj pentru Mondial + ultimele informații de la trimișii GSP la Istanbul
I-a pupat mâna lui Mircea Lucescu! Imaginile zilei la Istanbul
Nationala
I-a pupat mâna lui Mircea Lucescu! Imaginile zilei la Istanbul
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
Noutati auto
Rivalul chinezesc pentru Tesla, surprins pe străzile din Europa! Peste 100.000 de rezervări în doar două săptămâni de la lansare
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (11)
buuuuuuuu
buuuuuuuu  •  09 Martie 2026, 10:51
Postat de mijoka pe 09 Martie 2026, 09:31

Hai lasă vrăjeală cu arbitrii...ti-am mai spus-o ca Inter statistic e cea mai puțin ajutata echipa de arbitri sezonul asta. Iar la hențul ala, a fost penalty. Deci cine are parte de favoruri??? Au venit iara hateri de meserie sa îl critice pe Chivu. La începutul campionatului nu ia-ți dat șanse sa prindă etapa 5 iar acuma veniti cu vrăjeli gen arbitri sau ca nu câștiga cu echipe mari: pai sezonul asta a bătut pe Roma, pe Juventus, pe Atalanta, a făcut egal cu Napoli. În tur Milan a castiga cu un noroc chior după ce Inter a avut 20 de ocazii, 2 bare plus un penalty ratat de Inter. Și dacă termina pe locul 2, e admirabil ce a putut sa facă cu lotul asta îmbătrânit și limitat.

Cea mai putin ajutata? Asta daca esti fan inter poate. Cu Juventus, cu Verona, cu parma unde a facut 9 puncte din greselile de arbitri/var. Sunt cel putin 9 puncte castigate cu decizi care sunt pro inter.

mijoka
mijoka  •  09 Martie 2026, 09:36
Postat de mangrova pe 09 Martie 2026, 07:26

Din păcate Chivu nu reușește să motiveze echipa în meciurile importante... Foarte slab în Champions League, slab cu adversarii, cât de cât serioși, din campionatul intern... Nu știu dacă va avea credit pentru sezonul viitor de la conducere... Nu poți sta doar în Lăutaro Martinez

Pai tocmai aici intervine conducerea....nu poți sa ai pretenția cu transferuri gen Luis henrique și Diouf...sa vedem dacă îl lasă pe Chivu sa își aducă jucători doriți de el.

mijoka
mijoka  •  09 Martie 2026, 09:32
Postat de tarnaveanu pe 08 Martie 2026, 23:56

Penibil ca deobicei. Ăsta pierde toate derbyurile. Și cu siguranță șefii lui Inter caută un antrenor (adevărat).

Care toate? A bătut Juventus, Roma, Atlanta, cu Napoli egal..

Vezi toate comentariile (11)
Comentează