INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PSG

Achraf Hakimi va fi judecat pentru viol!

Achraf Hakimi // foto: Imago Images
Achraf Hakimi // foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 24 februarie 2026, 14:30 / Actualizat marti, 24 februarie 2026 14:47

Fundașul lui PSG și al reprezentativei Marocului, Achraf Hakimi (27 de ani), a negat acuzația care i se aduce, într-un comunicat.

Avocata jucătorului, Fanny Colin, a fost cea care a anunțat marți că clientul său a fost trimis în judecată pentru un presupus viol, faptă de care a fost acuzat în februarie 2023 de o femeie în vârstă de 24 de ani.

Imediat după ce a fost înștiințat că va trebui să se prezinte în fața instanței, Hakimi a emis un comunicat în care își reafirmă nevinovăția. „Astăzi, o acuzație de viol este suficientă pentru a justifica un proces, chiar dacă o resping și totul dovedește că este falsă. Aștept cu calm acest proces, care va permite adevărului să iasă la iveală”, a scris fundașul lui Paris SG pe rețelele de socializare.

Presupusa victimă a refuzat inițial să depună plângere

Exact cu trei ani în urmă, presupusa victimă s-a dus la secția de poliție din Nogent-sur-Marne și a povestit cum s-a întâmplat totul, deși a refuzat să depună o plângere la momentul respectiv. O lună mai târziu, când a fost luat la întrebări de autorități despre această chestiune, Achraf a negat acuzațiile.

„Știu că această acuzație este o minciună. Știu cine sunt. Știu că nu am făcut nimic greșit și că nu aș face niciodată așa ceva. Sunt împăcat”, declara la vremea respectivă fostul jucător al lui Real Madrid, Borussia Dortmund și Inter.

Avocata lui Achraf Hakimi susține că presupusa victimă „a obstrucționat toate anchetele”

Marți, avocata lui Achraf Hakimi a criticat decizia judecătorului de a da curs solicitărilor acuzării. „S-a dispus un proces bazat exclusiv pe declarațiile unei femei care a obstrucționat toate anchetele, a refuzat să se supună tuturor examinărilor medicale și testelor ADN, a refuzat să permită analiza telefonului său mobil și a refuzat să numească un martor cheie”, a punctat Fanny Colin.

Potrivit unei surse din poliție, reclamanta a susținut că jucătorul a sărutat-o, a atins-o în mod nepotrivit și apoi a violat-o. Colin a mai precizat că „cele două evaluări psihologice” ale victimei „au relevat o lipsă de claritate cu privire la evenimentele pe care susține că le-a relatat” și a subliniat, în special, „că a încercat să ascundă autorităților judiciare mai multe mesaje schimbate cu una dintre prietenele sale, în care erau descrise planuri de a-l «jefui» pe domnul Hakimi ”.

Avocata presupusei victime: „Nu vom tolera nicio campanie de denigrare sau încercare de destabilizare”

Avocatul lui Achraf a concluzionat: „Suntem hotărâți și pregătiți să luptăm în așteptarea acestui proces pentru ca dreptatea să se facă”. În același timp, reprezentantul presupusei victime, Rachel-Flore Pardo, i-a luat acesteia apărarea: „Nimic în acest caz nu ne permite să vorbim despre o tentativă de extorcare.

Nu vom tolera nicio campanie de denigrare sau încercare de destabilizare, așa cum, din păcate, continuă să se întâmple mult prea des în cazul femeilor care au curajul să raporteze violurile pe care le-au suferit”.

Citește și:
Replica lui Zeljko Kopic după ce a auzit cererea fanilor dinamoviști de a pierde meciul cu FC Argeș pentru a o elimina pe FCSB din play-off
Superliga
Replica lui Zeljko Kopic după ce a auzit cererea fanilor dinamoviști de a pierde meciul cu FC Argeș pentru a o elimina pe FCSB din play-off
Soția titularului de la FCSB, la prima apariție pe Arena Națională » Cum a fost surprinsă în tribune
Superliga
Soția titularului de la FCSB, la prima apariție pe Arena Națională » Cum a fost surprinsă în tribune
„Calculele sunt foarte simple” » MM Stoica s-a resemnat cu ideea play-out-ului: „Aseară am mers în vestiar”  + De ce a lipsit Radunovic
Superliga
„Calculele sunt foarte simple” » MM Stoica s-a resemnat cu ideea play-out-ului: „Aseară am mers în vestiar” + De ce a lipsit Radunovic
Jurgen Klopp, pronostic neașteptat înainte de Inter - Bodo: „Pur și simplu merg mai departe”
Liga Campionilor
Jurgen Klopp, pronostic neașteptat înainte de Inter - Bodo: „Pur și simplu merg mai departe”
ULTIMA ORĂ Taxe și impozite locale modificate. Opțiuni pentru cine a plătit deja
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Taxe și impozite locale modificate. Opțiuni pentru cine a plătit deja
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

A vândut Craiova Maxima lui Dinamo titlul din 1983? Mărturia care zguduie Bănia: „Știam de la generalul Diaconescu tot ce se va întâmpla” + „Doar nu se lăsa Dinamo pe ultima etapă!”

Cu FCSB la mâna lui Dinamo, MM Stoica îi stârnește pe rivali și îi transmite un mesaj lui Kopic: „Să se predea cu FC Argeș?”


Comentarii (2)
contrabas3
contrabas3  •  24 Februarie 2026, 15:18

Băiatul cu degetul… că parcă așa era povestea inițială de acum doi ani. Lol! Duamna a mers noaptea la el acasă știind că omul e singur (nevasta era plecată din oraș) și aștepta să stea la un ceai sau la un croissant cald. Dar el s-a dedat la lucruri rușinoase. Ea l-a lăsat, apoi nu l-a mai lăsat. Nevasta l-a iertat, dar duamna l-a acuzat. Lol!

bibishor
bibishor  •  24 Februarie 2026, 15:10

„S-a dispus un proces bazat exclusiv pe declarațiile unei femei care a obstrucționat toate anchetele, a refuzat să se supună tuturor examinărilor medicale și testelor ADN, a refuzat să permită analiza telefonului său mobil și a refuzat să numească un martor cheie”. Asta e feminismul toxic modern.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează