INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EREDIVISIE

VIDEO Haos total » Ajax a căzut pe loc retrogradabil, iar ultrașii au întrerupt meciul de două ori

Ajax a pierdut încă un meci în campionat, 3-4 la Utrecht, și se află pe locul 17, penultimul, în clasament.

Articol de - Publicat duminica, 22 octombrie 2023 17:10 / Actualizat duminica, 22 octombrie 2023 17:10

Ajax a pierdut încă un meci în campionat, 3-4 la Utrecht, și se află pe locul 17, penultimul, în clasament. Partida a fost întreruptă de două ori în final, din cauza suporterilor care au aruncat cu pahare de plastic pe gazon. „Lăncierii” sunt la a doua experiență de acest gen, după ce derby-ul cu Feyenoord a fost abandonat în minutul 55, urmarea torțelor aruncate pe gazon de propriii fani.

Ajax Amsterdam nu găsește drumul spre o ieșire din criza pe care o traversează de la startul sezonului. Și nici nu scapă de „blestemul” întreruperii meciurilor sale, din cauza manifestărilor reprobabile ale suporterilor.

„Eroul de care nu știam că avem nevoie” » Ciprian Tătărușanu, singurul care l-a impresionat pe Zlatan Ibrahimovic
RĂSPUNS

Ajax a pierdut încă un meci în campionat, cu Utrecht! De la 0-2 la 3-2 și apoi la 3-4

Multipla campioană a Olandei a pierdut duminică la Utrecht, 3-4, la capătul unei partide halucinante.

Conduși cu 2-0, la pauză, oaspeții au recuperat și în minutul 65 au trecut chiar în avantaj, 3-2! Degeaba. S-au văzut egalați, iar în prelungiri (90+3), Oscar Fraulo le-a dat lovitura de grație: 4-3.

Utrecht - Ajax Amsterdam a fost întreruptă în minutul 88, pentru 8 minute

Însă partida a fost întreruptă în final de două ori din cauza fanilor. Prima oară la scorul de 3-3, în minutul 88. Atunci, Lidberg a scăpat singur cu portarul lui Ajax, Diant Ramaj, însă a irosit oportunitatea și a creat frustrare printre fanii lui Utrecht, care au început să arunce cu pahare de plastic pe teren.

Arbitrul Dennis Higler a oprit imediat meciul și a trimis echipele la cabine. Jucătorii au ezitat inițial să părăsească terenul, însă Higler le-a precizat că acesta este regulamentul. Partida a fost reluată după 8 minute, dar în prelungiri, imediat după reușita lui Fraulo, de 4-3, Higler a trebuit să pună din nou stop. Alte obiecte aruncate pe gazon, din tribune.

Ajax Amsterdam e la 22 de puncte de liderul PSV Eindhoven

În cele din urmă, meciul s-a încheiat, 4-3, iar Ajax a ajuns pe locul 17 în clasament, penultimul, cu o victorie, două remize și 4 eșecuri. „Lăncierii” sunt la 22 de puncte distanță de liderul PSV Eindhoven.

FOTO. Derby-ul Ajax - Feyenoord, abandonat în minutul 55 și reluat a doua zi

+2 FOTO

Ajax nu este la primul meci oprit din cauza fanilor, în acest sezon. Derby-ul cu Feyenoord, de pe „Johan Cruyff Arena”, a fost abandonat în minutul 55, după ce suporterii săi, frustrați de scorul de pe tabelă, 0-3, au aruncat cu torțe pe gazon. Partida a fost reluată a doua zi, fără spectatori, de la 0-3. Scor final: 0-4!

Verdict dur după Farul - U Cluj: are ruptură musculară și va lipsi o lună!

Dorinel Munteanu, „săgeți” înainte de meciul cu CFR Cluj: „Au avut ceva avantaje pe teren propriu cu arbitrajele”