INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  STRANIERI

Al Hilal, echipa lui Răzvan Lucescu, meci dramatic în Liga Campionilor! Golul decisiv a fost marcat în minutul 90+7

Al Hilal, campioana Arabiei Saudite, a învins-o pe Pakhtakor, scor 2-1, în runda #3 din grupele Ligii Campionilor Asiei, compeție câștigată ultima dată de trupa lui Răzvan Lucescu (51 de ani).

Articol de GSP - Publicat luni, 14 septembrie 2020 22:35 / Actualizat luni, 14 septembrie 2020 23:08

Echipa pregătită de Lucescu Jr. a deschis scorul în prelungirile primului act, (45+2), prin Sebastian Giovinco (33 de ani, atacant).

Al Hilal, victorie în derby-ul grupei din Liga Campionilor

Gazdele au primit o veste foarte bună în minutul 66, când Eldorbek Suyunov a fost eliminat de „centralul” Ko Hyung-Jin. Totuși, trupa din Uzbekistan nu a acuzat șocul cartonașului roșu și a egalat 5 minute mai târziu, prin vârful elvețian Eren Derdiyok (32 de ani).

În cele din urmă, meciul avea să se decidă chiar la ultima fază. Hattan Babhir i-a adus victoria lui Răzvan Lucescu în cel mai important meci al grupei, cu golul său din minutul 90+7.

După 3 meciuri, Al Hilal se află pe primul loc în Grupa cu B, cu 9 puncte, cu 3 mai mult decât locul doi, Pakhtakor. Locul 3 este ocupat de Al Ahli Dubai (3 puncte), în timp ce codașa grupei este Shakr Khodrou - echipă fără niciun punct acumulat.