INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AL ITTIHAD - AL NASSR

REZUMAT VIDEO Ronaldo și Mane i-au umilit pe Benzema și Kante » Spectacol total în meciul vedetelor din Arabia Saudită

Cristiano Ronaldo, după ce a marcat cu Al Ittihad/ FOTO Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 27 decembrie 2023 10:59 / Actualizat miercuri, 27 decembrie 2023 12:30

Al Nassr a câștigat în deplasare cu Al Ittihad, scor 5-2, în derby-ul etapei #17 din campionatul Arabiei Saudite. Echipa lui Cristiano Ronaldo și-a luat o mică revanșă în fața clubului lui Karim Benzema, după ce anul trecut a pierdut lupta la titlu cu Ittihad.

În a doua zi de Crăciun, cei mai buni marcatori din istoria lui Real Madrid s-au înfruntat în Arabia Saudită. În continuare amici după cei 9 ani petrecuți împreună pe „Santiago Bernabeu”, Ronaldo și Benzema s-au îmbrățișat la ieșirea din tunelul care duce spre vestiare. Cu banderolele lui Al Nassr, respectiv Al Ittihad pe braț, cei doi erau pregătiți de spectacol.

Italienii au făcut echipa celor mai proaste transferuri din acest mileniu în Serie A » Au titularizat și un român
ITALIA

Rezumat video: Al Ittihad - Al Nassr 2-5

Spectacolul a început din minutul 11, când Ronaldo a trimis balonul în plasă. Doar ofsaidul l-a oprit să deschidă scorul pe CR7. La poarta cealaltă, 3 minute mai târziu, Benzema i-a pasat lui Hamdallah, care a driblat doi adversari și a marcat la colțul scurt.

Ronaldo a egalat la 1, dintr-un penalty comis chiar de Benzema, care și-a lovit un adversar în propriul careu. Talisca a făcut 2-1 pentru Al Nassr, scorul pauzei, asta după ce Ronaldo lovise transversala. Brazilianul a driblat elegant un stoper advers și a trimis cu dreptul la lung.

Hamdallah a egalat din nou, cu capul după o, lovitură liberă, și meciul a fost echilibrat până în minutul 66, când Fabinho a fost eliminat. El a văzut al doilea galben pentru că l-a șters pe Otavio cu palma pe față, într-un duel. S-a dat și penalty, transformat fără emoții de Ronaldo.

A intrat în scenă și Mane, care a dat o „dublă” și a tranșat meciul. Primul gol a fost simplu, în poarta goală, servit ideal de Talisca. Al doilea a venit cu piciorul stâng, din poziție de 1 la 1 cu portarul advers.

Al Nassr e pe locul doi în Arabia Saudită la 7 puncte în spatele liderului Al Hilal. Al Ittihad e doar pe 6, cu 28 de puncte, 15 sub echipa lui Cristiano Ronaldo.

Caseta meciului Al Ittihad - Al Nassr 2-5

Povestea impresionantă a puștiului născut într-o tabără de refugiați din Tanzania cumpărat de o mare putere a fotbalului » „Cu excepția lui Messi, nu am mai văzut un tânăr atât de bun”