INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CEHIA

Alex Băluță, după primul gol de la restartul fotbalului din Cehia: „Cel mai frumos sentiment!”

Alex Băluță a puncat în partida Slovan Liberec - Ceske Budejovice 1-0 +33   FOTO
Alex Băluță a puncat în partida Slovan Liberec - Ceske Budejovice 1-0

Articol de GSP - Publicat joi, 28 mai 2020 08:49

Alexandru Băluță (26 de ani) a devenit primul fotbalist român care înscrie după izbucnirea pandemiei de COVID-19, în partida Slovan Liberec - Ceske Budejovice 1-0.

În al doilea meci în care a evoluat după revenirea campionatului din Republica Cehă, Băluță a fost decisiv pentru formația sa. „Primul gând mi-a fugit la soție și la fetiță. Și, din acest motiv, am vrut să merg la cameră și să le dedic golul, așa cum am și făcut-o. În schimb, speram la o dublă, dar am fost foarte aproape", a fost prima reacție a românului, potrivit digisport.ro.

Alex Băluță, decisiv pentru Slovan Liberec: „E cel mai frumos sentiment”

Băluță a fost descătușat după reușita sa, întrucât aceasta a venit după foarte multe ocazii ratate de fotbalistul român care s-a consacrat în tricoul Craiovei.

„E cel mai frumos sentiment să marchezi și echipa ta să câștige, mai ales acum, când suntem între primele patru echipe ale campionatului. E o descătușare mare pentru că îmi doream de multe meciuri să înscriu și am tot ratat mereu foarte multe șanse de care am beneficiat. Acum am concretizat una și sunt foarte bucuros”

Alex Băluță

Slovan Liberec, echipa lui Băluță, este pe locul 4 în Cehia, cu 39 de puncte după 25 de partide. Pentru internaționalul român urmează partida cu Slovacko (sâmbătă, 30 mai).

VIDEO Casele de pariuri rămân momentan închise

FOTO Cele mai interesante cadre din timpul pandemiei de coronavirus

+28 FOTO

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Maratonul La Liga » Marca a întocmit calendarul finalului de sezon: 32 de zile consecutive cu fotbal!

Gică Hagi radiază de fericire după transferul lui Ianis la Rangers: câți bani ia Viitorul

Citește și:
Toată lumea vorbește despre echipamentul în care Marta Kostyuk va juca la Wimbledon
Tenis
Toată lumea vorbește despre echipamentul în care Marta Kostyuk va juca la Wimbledon
Cu iubita și părinții în tribune, David Popovici și-a îndreptat atenția spre altă persoană: „Știu că urmărește interviurile, vreau să îi spun că o iubesc!”
Altele
Cu iubita și părinții în tribune, David Popovici și-a îndreptat atenția spre altă persoană: „Știu că urmărește interviurile, vreau să îi spun că o iubesc!”
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Noutati auto
Noul model Dacia, în premieră pe străzile din Paris » Trecătorii au fost uimiți: „E mașina viitorului”
Cea mai ghinionistă națională de la Mondial! A ratat calificarea, după o succesiune de evenimente dramatice
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cea mai ghinionistă națională de la Mondial! A ratat calificarea, după o succesiune de evenimente dramatice
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Profit.ro
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Explicația companiei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează