INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TURCIA

Alexandru Cicâldău a „spart gheața” la Konyaspor » De câte minute a avut nevoie mijlocașul român să înscrie

Alexandru Cicaldau, Foto: Instagram

Articol de - Publicat sambata, 02 decembrie 2023 18:05 / Actualizat sambata, 02 decembrie 2023 19:26

Alexandru Cicâldău (26 de ani) a înscris azi primul gol la noua sa echipă. Titular la Konya, mijlocașul împrumutat de la Galatasaray a egalat la unu, în deplasarea de la Alanya (2-2). Fostului oltean, schimbat în minutul 88, i-au trebuit 791 minute pentru a marca!

Trecuseră 13 meciuri, dintre care doar trei ca titular în Super Lig, de când a plecat sub formă de împrumut de la Galatasaray și nu ieșise cu nimic în evidență, în afara unui assist în etapa a doua, contra celor de la Antalyaspor (1-1). Folosit azi în al cincilea joc ca titular la Konyaspor, Alexandru Cicâldău a marcat primul său gol în actualul campionat din Turcia!

Drăgușin, tot mai aproape de plecare! Detalii din vestiarul lui Genoa: „E urmărit de toată Europa, avem săptămânal contacte, dar...”
ITALIA

Opt luni și jumătate fără gol marcat!

Fostul oltean a avut nevoie de 791 minute pentru întâiul gol la Konya. Cicâldău a reluat în plasă din apropierea porții o minge respinsă de Yusuf Karagöz, la șutul lui Guilherme. Era minutul 32 și oaspeții egalau la unu în partida din deplasare cu Alanyaspor, terminată egal (2-2).

„Cic" nu mai punctase din martie 2023, când a dat un gol pentru Kalba în jocul de "afară" cu Dibba Al Fujairah (2-2) în Emirate. Iar în Super Lig nu mai marcase tocmai din ianuarie 2022, în confruntarea cu Trabzonspor, pierdută acasă de Galatasaray (1-2).

5 goluri și 4 assisturi în 41 de meciuri

În perioada petrecută la Galatasaray (l-a cumpărat în iulie 2021 cu 6,5 milioane de euro), Cicâldău nu a influențat decât nouă goluri în 41 de partide disputate în toate competițiile. În acest sezon, înaintea mutării la Konya, fostul oltean bifase o singură prezență, cu cinci minute în finalul confruntării cu Ümraniyespor (1-0).

Cotat în prezent pe Transfermarkt.de la 4,3 milioane de euro, Alex nu l-a convins pe antrenorul Okan Buruk la pregătirile din vară și gruparea din Istanbul a luat decizia să-l împrumute pentru a prinde mai multe minute.

34de meciuri și 4 goluri are Alexandru Cicâldău la naționala României

UEFA a pus banii pe masă » Premiile la EURO 2024 + orice punct e important pentru România
PREMII
Minunea continuă » Girona a întors-o pe Valencia în 6 minute și e pe primul loc în La Liga