INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INVESTIȚIE

Anamaria Prodan vrea să cumpere o echipă din afara României: „Admir fotbalul de acolo”

Anamaria Prodan plănuiește să investească în Polonia
Anamaria Prodan plănuiește să investească în Polonia

Articol de - Publicat vineri, 01 mai 2026 12:31 / Actualizat vineri, 01 mai 2026 13:08

Implicată în iarnă în transferul lui Louis Munteanu în MLS, cea mai puternică mutare din mercato din pauza competițională, Anamaria Prodan dezvăluie acum că are planuri mari în continuare.

Recent, Anamaria Prodan a acordat un interviu în presa din Polonia, în care a dezvăluit că în trecut s-a interesat de posibilitatea de a investi într-o echipă locală și că acest gând s-ar putea materializa în perioada următoare.

Anamaria Prodan plănuiește să investească în Polonia: „Admir fotbalul de acolo”

„Polonia are un campionat excelent, există echipe puternice, care au un model de afaceri neobișnuit. În ultima vreme a fost mult mai ușor să vinzi jucători din Polonia decât din România.

Acum câțiva ani, vorbeam cu niște prieteni din România despre cluburi din liga a doua poloneză pe care le-am putea prelua și promova în prima ligă, pentru că cred că modelul de afaceri din Polonia este unul foarte bun. Oamenii sunt foarte serioși. Seriozitatea, ordinea și disciplina sunt prioritățile mele, iar aceste calități pot fi găsite aproape peste tot în Polonia.

Am în continuare dorința să vin și să investesc, împreună cu câțiva prieteni apropiați, într-o echipă din Polonia. Nu este niciodată prea târziu. Admir fotbalul polonez și iubesc Polonia”, a declarat Anamaria Prodan pentru presa din Polonia.

Louis Munteanu a primit numeroase oferte, în principal din Europa. La acea vreme, nu i s-a permis să părăsească clubul. Ca orice tânăr jucător care dorea să facă pasul în străinătate, a fost foarte trist și dezamăgit. A trecut printr-o scădere de formă. Dar eu și patronul Nelu l-am susținut mereu. I-am explicat că ar exista o șansă să treacă într-un campionat în care s-ar simți cu adevărat confortabil. În cele din urmă, după ofertele din Europa, a venit o ofertă din MLS. Își dorea foarte mult să meargă acolo.

Fotbalul din SUA se dezvoltă extrem de rapid, sunt investiții uriașe. Desigur, a trecut printr-o perioadă de adaptare, atât mental, dar și din punct de vedere fotbalistic. Este un tip de fotbal complet diferit față de cel care era în fotbalul românesc. E un tânăr jucător foarte, foarte talentat, despre care veți auzi numai lucruri bune mulți ani de acum înainte. E un caracter deosebit și un profesionist complet dedicat.

- Anamaria Prodan

Citește și:
Giganții fotbalului, prezenți la înmormântarea lui Franco Baresi! Fețe nemaivăzute de microbiști de ceva vreme și-au făcut apariția
Campionate
Giganții fotbalului, prezenți la înmormântarea lui Franco Baresi! Fețe nemaivăzute de microbiști de ceva vreme și-au făcut apariția
L-a pus la punct pe Florin Tănase: „Nu are respect! Dacă îi fac și eu statistica, dă cu virgulă!”
Superliga
L-a pus la punct pe Florin Tănase: „Nu are respect! Dacă îi fac și eu statistica, dă cu virgulă!”
S-a aflat motivul pentru care patronul de la FCSB insistă cu Mihai Toma: „Mi-a zis MM...”
Superliga
S-a aflat motivul pentru care patronul de la FCSB insistă cu Mihai Toma: „Mi-a zis MM...”
Gigi Becali îl vrea pe golgheterul din Superliga: „Mâine mă interesez de el” + Negocieri „în secret” pentru Bîrligea: „Renunț la un milion acum”
Superliga
Gigi Becali îl vrea pe golgheterul din Superliga: „Mâine mă interesez de el” + Negocieri „în secret” pentru Bîrligea: „Renunț la un milion acum”
Stațiunile Neptun, Jupiter, Venus, Saturn, Olimp, Costinești, Eforie și zona Tuzla atrag capital privat
Profit.ro
Stațiunile Neptun, Jupiter, Venus, Saturn, Olimp, Costinești, Eforie și zona Tuzla atrag capital privat
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Omul din umbră din echipa „Zeiței de la Montreal”: „Nota 10? Meritul Nadiei 80%. Eu – 1%!” + De ce nu vorbește Comăneci despre barbariile lui Karolyi

Cea mai mare sală polivalentă din România e aproape gata: „Aceasta este valoarea totală a investiției”


Comentarii (1)
michael
michael  •  01 Mai 2026, 19:31

Și ce vrea să facă cu echipa asta?? O să stea în poartă, iar jucătorii o să ”înscrie”??

Vezi toate comentariile (1)
Comentează