INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Andrei Cristea a marcat o «dublă» pentru Karlsruher, dar echipa sa a pierdut cu 6-2

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 februarie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 13 februarie 2011 16:23

Andrei Cristea a înscris astăzi primele sale goluri pentru Karlsruher, în meciul de pe teren propriu cu Hertha Berlin. Atacantul adus în această iarnă de la Dinamo s-a aflat la al patrulea meci oficial în tricoul divizionarei secunde. Hertha s-a impus în final cu 6-2.

Jucătorul român a fost folosit încă din primul minut de tehnicianul Markus Schupp şi a înscris în minutul 41 al partidei, stabilind scorul la pauză, 1-0. Cristea a marcat cu o lovitură de cap din interiorul careului.

De altfel, atacantul român a fost cel mai periculos jucător al echipei sale, în prima repriză, ratînd alte cîteva şanse importante de gol. Jucătorul de 26 de ani a fost aproape şi de eliminare, după o intrare extrem de periculoasă Neumann, care a avut nevoie de îngrijiri medicale timp de cîteva minute.

După pauză, fosta echipă a lui Max Nicu a revenit incredibil şi a înscris de patru ori la rînd, prin golurile lui Raffael, de trei ori, şi Ramos. Cristea a reuşit dubla în minutul 83. Atacantul român a obţinut o lovitură liberă de la 18 metri pe care tot el a executat-o superb, lângă bară. Hertha a mai înscris de două ori pînă la final, prin Ramos şi Ronny.

Karlsruher e pe locul 16 în Zweite Bundesliga, avînd 20 de puncte după 22 de etape. Hertha Berlin e lider în acest moment în liga a doua din Germania, fiind la un pas de revenirea în primul eşalon. Fosta echipă a lui Max Nicu are 45 de puncte.