INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OLANDA

Antrenorul lui Ajax, Francesco Farioli, are un sfat de aur pentru Netflix: „Merită un documentar”

Francesco Farioli este unul dintre cei mai tineri antrenori din Top 5 campionate ale Europei / Foto; Imago
Francesco Farioli este unul dintre cei mai tineri antrenori din Top 5 campionate ale Europei / Foto; Imago

Articol de - Publicat joi, 17 aprilie 2025 19:04 / Actualizat joi, 17 aprilie 2025 19:11

Francesco Farioli, antrenorul celor de la Ajax Amsterdam, a vorbit despre atenția pe care a primit-o de când a preluat postul de antrenor al echipei batave. Acesta consideră că jucătorii lui ar trebui să primească atenția și „merită investigații și documentare”.

Este un an plin de evenimente pentru Francesco Farioli la Amsterdam. A venit, a fost criticat intens, dar a lucrat neobosit pentru a duce Ajax pe primul loc. Aceasta atrage multă atenție. Asupra antrenorului/filosofului, dar și asupra aspectelor secundare. El nu dorește acest lucru. „Focusul ar trebui să fie mai mult pe fotbal și pe echipă”, spune antrenorul.

Francesco Farioli a readus fotbalul de Champions League la Amsterdam în stil propriu. A rotit mult lotul, o strategie inițial criticată, dar despre care antrenorul a afirmat că va fi acceptată în timp. Acum, Farioli preferă să se concentreze asupra fiecărui meci în parte, evitând orice discuție despre faza grupelor Champions League, calificarea fiind asigurată în cazul unei victori în weekendul următor, împotrva celor de la Utrecht.

Și eliminată, și cu jucătorul suspendat PATRU meciuri?! Real Madrid a mai primit o veste proastă
REAL MADRID - ARSENAL 1-2
Și eliminată, și cu jucătorul suspendat PATRU meciuri?! Real Madrid a mai primit o veste proastă

Francesco Farioli consideră că elevii săi de la Ajax ar trebui să primească mai multă atenție: „Băieții merită”

Dacă Ajax învinge Utrecht, discuțiile se vor concentra pe calificarea în faza grupelor, și nu pe campionat. Antrenorul este mulțumit că atenția se îndreaptă spre fotbal. În ultimele săptămâni, au apărut numeroase articole despre el. La Gazzetta dello Sport i-a dedicat un articol amplu, iar în Olanda, presa a vizitat frizeria și restaurantul său preferat, existând anterior și articole despre familia sa. „Aș prefera mai puțină atenție”, a declarat Farioli.

„Simt că viața mea este puțin sub lupă. Pe de o parte, e plăcut. Dar aș prefera mai puțină atenție, pentru că acum pare că eu sunt protagonistul întregii povești. Băieții merită mai multe investigații și documentare”, a glumit antrenorul, conform sportnieuws.nl. Totuși, el contribuie la această situație prin numeroasele interviuri acordate canalelor media ale clubului Ajax, care sunt bine primite, atrăgând inevitabil atenția.

Francesco Farioli: „Vrei să sărbătorești fiecare pas înainte în procesul tău”

În cadrul conferinței de presă, Farioli a împărtășit o nouă perspectivă despre celebrarea succeselor, cum ar fi calificarea în Champions League. Pep Guardiola a afirmat anul acesta că accederea în Champions League este un premiu la fel de important ca titlul. „Sunt de acord cu el”, a spus Farioli, întrebat despre acest subiect. „Vrei să sărbătorești fiecare pas înainte în procesul tău. Fotbalul pare uneori foarte ușor, dar nu este.”, a continuat antrenorul italian, conform presei din Olanda.

Farioli: „Succesele trebuie sărbătorite”

„Dar înainte de a sărbători, trebuie să muncim din greu. Așadar, nu avem timp să pregătim o petrecere. Cred că ne-am strâns deja mâinile și ne-am îmbrățișat suficient după ce am asigurat locul trei duminică. Acum trebuie să muncim din nou și să performăm.”

Sărbătoarea va avea loc după încheierea sezonului, dar o locație poate fi deja exclusă.

Anterior, Farioli declarase că își va duce jucătorii la restaurantul părinților săi. Și acest aspect al vieții private a italianului a fost intens mediatizat. Restaurantul din Italia, unde el însuși a lucrat în trecut, a devenit o atracție pentru turiștii olandezi. Acest lucru nu mai este necesar. „Între timp, au vândut restaurantul. Știre bombă ”, a spus el cu un ușor sarcasm.

Citește și:
Are 47 de ani, dar ținuta ei transparentă a provocat controverse la tragerea la sorți: „Prea îndrăzneaţă pentru un eveniment fotbalistic”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Are 47 de ani, dar ținuta ei transparentă a provocat controverse la tragerea la sorți: „Prea îndrăzneaţă pentru un eveniment fotbalistic”
Șoc la Rapid! Gâlcă și-a exclus din lot vedeta pentru acte de indisciplină! » GSP a aflat ce s-a întâmplat
Superliga
Șoc la Rapid! Gâlcă și-a exclus din lot vedeta pentru acte de indisciplină! » GSP a aflat ce s-a întâmplat
Liga 2, etapa #16 » Puștiul cedat de FCSB a făcut show la Reșița + Steaua, ciuruită în 30 de minute. Clasament după 8 meciuri jucate
Liga 2
Liga 2, etapa #16 » Puștiul cedat de FCSB a făcut show la Reșița + Steaua, ciuruită în 30 de minute. Clasament după 8 meciuri jucate
FCSB - Dinamo, derby de România în etapa a 19-a » Echipele: Charalambous și Kopic au mari bătăi de cap
Superliga
FCSB - Dinamo, derby de România în etapa a 19-a » Echipele: Charalambous și Kopic au mari bătăi de cap
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Profit.ro
Lanț de magazine dispare din România. Cine vine în loc
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează