Articol de - Publicat sambata, 04 noiembrie 2023 18:17 / Actualizat sambata, 04 noiembrie 2023 18:17

Anthony Taylor (45 de ani), arbitru cu 353 de meciuri oficiate în Premier League, a fost retrogradat în Championship, liga a doua engleză, după greșeala de la ultimul meci, Wolverhampton - Newcastle, scor 2-2.

Anthony Taylor a acordat în mod eronat un penalty pentru Newcastle în prelungirile primei reprize pe Molineux Stadium, în urma căruia „coțofenele” au intrat în avantaj la cabine, scor 2-1.

Motivul pentru care Corina Caragea nu s-a căsătorit cu fostul vicepreședinte al LPF » „Căsătorie fără dragoste… este ceva foarte trist”
INEDIT

Arbitrul Anthony Taylor, retrogradat în Championship după ultima gafă

Anthony Taylor a fost retrogradat și va conduce duelul dintre Preston și Coventry din Championship în etapa #15, prima partidă arbitrată în liga secundă după aproape 4 ani. Decizia PGMOL, comisia arbitrilor englezi, a venit în urma greșelii lui Taylor de a acorda un penalty inexistent pentru Newcastle.

Penalty-ul acordat a fost validat și de VAR în acel moment, iar la finalul partidei antrenorul lui Wolverhampton, Gary O'Neil, a folosit cuvântul „scandalos” ca descriere pentru decizia centralului.

Anthony Taylor, amenințat cu moartea în urma unei partide din sezonul trecut

Anthony Taylor a condus și finala Europa League din sezonul trecut, câștigată de Sevilla în fața Romei la loviturile de departajare cu scorul de 4-1, după 1-1 în cele 120 de minute de joc. Fanii Romei l-au amenințat cu moartea pe arbitrul englez în urma deciziilor eronate din timpul partidei.

Nu doar fanii l-au criticat atunci pe Taylor, ci și antrenorul Romei, Jose Mourinho, care l-a așteptat în parcarea stadionului pentru a-i reproșa maniera de arbitraj.

Vezi și alte știri:

Claudiu Niculescu, foarte aproape să revină în Superliga! Așteaptă să vadă rezultatul meciului de duminică