INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - BOURNEMOUTH 3-0

Arsenal primește ACUM vizita celor de la Bournemouth, într-un meci foarte important în economia luptei la titlu. +8   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 04 mai 2024 14:32 / Actualizat sambata, 04 mai 2024 16:42

Arsenal a învins-o pe Bournemouth, scor 3-0, în runda cu numărul #36 din Premier League.

Prima ocazie importantă venit în minutul 13, Havertz l-a întins pe Travers cu șut din partea stângă.

Același Travers s-a opus și în fața lui Partey, care și-a încercat și el norocul cu un șut din marginea careului.

Saka a deschis scorul chiar înaintea pauzei. Vedeta „tunarilor” a transformat fără emoții penalty-ul obținut de Havertz într-un duel cu portarul advers.

Oaspeții au răspuns după pauză, când Kluivert a trimis o „torpilă” din marginea careului, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Arsenal a mai marcat pe final, Declan Rice a înscris din pasa lui Gabriel Jesus, consolidând succesul clar al „tunarilor”.

Clasamentul din Premier League

După acest meci, Arsenal ocupă primul loc în Premier League, cu 83 de puncte, la 4 distanță de Manchester City, dar echipa lui Arteta a jucat două meciuri în plus față de elevii lui Guardiola.

În schimb, Bournemouth ocupă locul 10, cu 48 de puncte.

Arsenal - Bournemouth, etapa 36 Premier League // foto: Guliver/gettyimages
+4 FOTO

FINAL. Arsenal - Bournemouth 3-0

• Click aici pentru statistici
  • Au marcat: Saka (pen.) '44, Trossard '70
  • În minutul 14, meciul a fost oprit pentru ca întreg stadionul să îi ofere un omagiu puștiului de 14 ani ucis cu sabia marți în Londra.

Arsenal - Bournemouth, echipele de start:

Arsenal: Raya - White, Saliba, Gabriel, Tomiyasu - Odegaard, Partey, Rice - Saka, Havertz, Trossard
Rezerve: Ramsdale, Zinchenko, Kiwior, Gabriel Jesus, Martinelli, Nketiah, Smith Rowe, Vieira
Antrenor: Mikel Arteta

Bournemouth: Travers - Smith, Zabarnyi, Senesi, Ouattara - Cook, Christie - Semenyo, Scott, Kluivert - Solanke
Rezerve: Mckenna, Neto, Aarons, Billing, Faivre, Hill, Kinsey-Wellings, Sadi, Unal
Antrenor: Andoni Iraola

VIDEO. Perry Groves, legenda lui Arsenal, luat la rost în timp ce se bucura la golurile „tunarilor” din derby-ul cu Tottenham

Adio Tottenham după 6 luni?! Impresarul lui Drăgușin, declarații-bombă în Italia: „Dacă Postecoglou îi spune asta, pleacă!”
JUCĂTOR
Primul fotbalist care poate ajunge pe Anfield după plecarea lui Klopp » „Cormoranii” vor jucătorul care a „îngenuncheat-o” pe Liverpool
LIVERPOOL

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”