INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

ARSENAL - CHELSEA 1-2, PREMIER LEAGUE // FOTO Albaștrii îi întorc pe „tunari” în 4 minute, după două gafe incredibile! Cum arată clasamentul ACUM

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 decembrie 2019 12:23

Arsenal a pierdut derby-ul londonez cu Chelsea, scor 1-2, deși a condus până în minutul 83. Gafele din apărare i-au costat pe „tunari” în final.

Arteta nu a avut noroc nici la al doilea meci pe banca „tunarilor”. Arsenal a început mai bine meciul de pe Emirates, iar Aubameyang a fructificat superioritatea în minutul 13, cu o lovitură de cap din 6 metri.

Chelsea a trecut treptat la timonă, a presat, dar fără a-și crea mari șanse de gol. Asta până în minutele de final. Jorginho a egalat în minutul 83, profitând de o ieșire hazardată a portarului Leno. Portarul neamț a calculat greșit traiectoria loviturii libere a lui Mount și a ieșit pe sub minge, lăsându-l pe Jorginho cu poarta goală în 4 metri.

Elevii lui Lampard au păstrat inițiativa, iar în minutul 87 au izbutit golul victoriei. Tammy Abraham a profitat de marcajul de amator al lui Mustafi în careul mic, a pivotat și a marcat pe sub Leno.

Chelsea își consolidează locul 4, de Liga Campionilor. Are 35 de puncte, cu 4 mai multe decât Manchester United, formația de sub ea. Sezonul dezastrous al lui Arsenal continuă. „Tunarii” rămân cu doar 24 de puncte, au un golaveraj negativ, 26-30, și staționează pe locul 12.

FINAL » Arsenal - Chelsea 1-2

Echipele de start:

Arsenal: Leno - Maitland Niles, Chambers, Luiz, Saka - Guendouzi, Torreira - Nelson, Ozil, Aubameyang - Lacazette
Rezerve: E. Martinez, John-Jules, Mavropanos, Mustafi, N. Pepe, Smith Rowe, Willock
Antrenor: Mikel Arteta

Chelsea: Arrizabalaga - Rudiger, Zouma, Tomori - Azpilicueta, Kante, Kovavic, Emerson - Willian, Mount - Abraham
Rezerve: Caballero, Barkley, Batshuayi, Christensen, Jorginho, Hudson-Odoi, Lamptey
Antrenor: Frank Lampard

Arbitru: Craig Pawson / Stadion: Emirates (Londra)

Clasament Premier League:

Vezi și:

O legendă a fotbalului englez dă verdictul: „Klopp e cel mai bun din lume. Poate face echipă și la Rotherham. Guardiola, nu!”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!